TVN24 | Świat

Media: Izrael zaatakował cele w środkowej Syrii

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Cele w środkowej Syrii zostały zaatakowane przez izraelskie samoloty bojowe - podały media państwowe w Damaszku, nie wspominając o ofiarach. Poinformowały, że maszyny wystrzeliły kilka pocisków.

Cytowana przez Associated Press państwowa agencja informacyjna SANA powołała się w piątkowej depeszy na anonimowego urzędnika wojskowego, który powiedział, że atak miał miejsce na krótko przed świtem, kiedy izraelskie samoloty bojowe przeleciały nad sąsiednim Libanem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Syryjskie media państwowe, na które powołuje się agencja Reutera, podały, że obrona powietrzna kraju stanęła wcześnie rano w piątek w obliczu "izraelskiej agresji" w prowincji Hama. Media przekazały, że słyszano tam wybuchy.

"Dziś około 4 nad ranem izraelski wróg przypuścił agresję z powietrza przy użyciu gradu pocisków nadlatujących z kierunku libańskiego miasta Trypolis i wymierzonych w kilka celów w rejonie prowincji Hama. Nasza obrona powietrzna skonfrontowała się z pociskami wroga i zestrzeliła większość z nich" - poinformowały syryjskie media, powołując się na źródło wojskowe.

Kilkaset ataków ze strony Izraela

W zeszłym tygodniu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, organizacja z siedzibą w Londynie, informowało, że co najmniej 57 żołnierzy i proreżimowych bojowników zginęło w nalotach sił izraelskich na pozycje wojskowe we wschodniej Syrii. Ataki były wymierzone w pozycje bojowników wspieranych przez Iran, a także w składy broni.

Izrael przez ostatnie lata przeprowadził kilkaset ataków na powiązane z Iranem cele wojskowe w Syrii, ale rzadko przyznaje się do takich operacji, ani ich nie komentuje. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że Izrael postrzega irańskie okopanie się na swojej północnej granicy jako czerwoną linię i wielokrotnie uderzał w powiązane z Iranem obiekty i konwoje z bronią przeznaczone dla Hezbollahu, radykalnej szyickiej organizacji terrorystycznej z Libanu

Konflikt w Syrii PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości