Świat

Macron oferuje mediacje w sprawie Afrinu

Świat


Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował mediację w konflikcie między Turcją i zdominowanymi przez Kurdów Syryjskimi Siłami Demokratycznymi - poinformował w czwartek urząd prezydencki.

Macron przyjął w Pałacu Elizejskim delegację Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) i zapewnił ją "o poparciu Francji i społeczności międzynarodowej" dla dialogu między SDF a Turcją i stabilizacji sytuacji w północnej Syrii.

Macron miał obiecać wojska

W opublikowanym komunikacie wyrażono uznanie dla roli odegranej przez Syryjskie Siły Demokratyczne w walce z ekstremistami z tzw. Państwa Islamskiego (IS). W skład delegacji wchodzili przedstawiciele kurdyjskiej milicji YPG, którą Turcja zwalacza uważając ją za przedłużenie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Partia ta uważana jest przez Ankarę za organizację terrorystyczną. Wojska tureckie przekroczyły niedawno granicę z Syrią i rozpoczęły walkę z bojownikami YPG. Po spotkaniu z Macronem członek YPG Chaled Eissa oświadczył, że Macron miał obiecać wysłanie wojsk francuskich do północnej Syrii w celu wsparcia walki z tzw. IS. Pałac Elizejski odmówił ustosunkowania się do tej wypowiedzi.

Afrin na północnym zachodzie SyriiPAP/DPA

Autor: MR/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ETIENNE LAURENT

Raporty: