Atak amerykańskiego drona w Syrii "pozbawił życia wyższego dowódcę Al-Kaidy"

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP
Lider Al-Kaidy Abdul Hamid al-Matar zginął w ataku amerykańskiego drona niedaleko miasta Tall Abjad
Lider Al-Kaidy Abdul Hamid al-Matar zginął w ataku amerykańskiego drona niedaleko miasta Tall Abjad
Google Maps
Google MapsLider Al-Kaidy Abdul Hamid al-Matar zginął w ataku amerykańskiego drona niedaleko miasta Tall Abjad

W wyniku przeprowadzonego w piątek ataku amerykańskiego drona w północno-zachodniej Syrii zginął Abdul Hamid al-Matar, jeden z liderów Al-Kaidy - poinformował rzecznik Dowództwa Centralnego (CENTCOM) major John Rigsbee. Uderzenie lotnictwa USA nastąpiło dzień po ataku na bazę w al-Tanf, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze.

Do ataku amerykańskiego lotnictwa doszło w pobliżu miasta Tall Abjad (kurd. Girê Spî) w muhafazie Ar-Rakka, przy granicy z Turcją. Al-Matar był związany z grupą Hurras el-Din (Straż Religii).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Atak lotnictwa USA w północno-zachodniej Syrii pozbawił życia wyższego dowódcę Al-Kaidy Abdula Hamida al-Matara" - przekazał major Rigsbee. Dodał, że "nie ma żadnych doniesień wskazujących na ofiary śmiertelne i rannych wśród ludności cywilnej". "Al-Kaida wykorzystuje Syrię jako bezpieczną przystań pozwalającą na odbudowę potencjału zbrojnego, koordynację działań z innymi grupami i planowanie nowych akcji. Dodatkowo północna Syria jest miejscem wypadowym w atakach prowadzonych w Iraku i innych krajach regionu" - zaznaczono w oświadczeniu CENTCOM.

W ocenie Pentagonu wraz likwidacją wysokiego dowódcy Al-Kaidy znacząco osłabła możliwość planowania napaści, które zagrażałyby obywatelom USA, partnerom Stanów Zjednoczonych i niewinnym obywatelom.

Odwet za atak na bazę USA

Agence France Presse zauważa, że uderzenie amerykańskiego bezzałogowego bojowego drona MQ-9 Reaper w obóz dżihadystów z Hurras el-Din nastąpiło zaledwie dzień po ataku na bazę w al-Tanf. W środę wieczorem doszło tam do ataku rakietowego na koszary, w których stacjonują wojska specjalne USA. Ostrzał nie spowodował większych strat i nie pociągnął za sobą ofiar w ludziach.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że atak został przeprowadzony przy użyciu dwóch dronów i kilku niewielkich pocisków rakietowych. Jeden z dronów miał uderzyć w część koszar zajmowaną przez wojska specjalne USA, a drugi w część, gdzie stacjonują wojska syryjskiej opozycji.

Al-Matar to kolejny syryjski dowódca sił dżihadu, jaki został zabity przez lotnictwo amerykańskie w ostatnich tygodniach. Pod koniec września Amerykanie zlokalizowali w prowincji Idleb Salima Abou-Ahmada, który odpowiadał za finanse, planowanie i logistykę Al-Kaidy. Mężczyzna zginął od uderzenia drona.

W Syrii wciąż stacjonuje około 900 żołnierzy USA, którzy szkolą siły wojskowe syryjskiej opozycji. Przebywają oni w bazie wojskowej al-Tanf, gdzie w środę doszło do eksplozji.

Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości