Świat

"Syria gotowa do użycia broni chemicznej w ciągu kilku godzin"

Świat


Reżim Baszara el-Asada jest w stanie w ciągu kilku godzin użyć operacyjnie swej broni chemicznej, ale na razie nie zanosi się, aby miał to uczynić - twierdzi wywiad niemiecki (BND), na który powołuje się w najnowszym numerze tygodnik "Der Spiegel'.

Jak pisze "Der Spiegel", szef BND Gerhard Schindler poinformował w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej, na którą zostali zaproszeni tylko nieliczni dziennikarze, że Syria ma do tysiąca ton broni chemicznej, w tym 700 ton sarinu oraz po 100 ton gazu musztardowego i gazu VX. Schindler powiedział także na tym spotkaniu, że chociaż niektórzy dowódcy zwracali się wielokrotnie do Asada o użycie broni chemicznej przeciwko rebeliantom, nic na razie nie wskazuje na to, aby przygotowywano się do użycia takiej broni.

Ruchy wojska syryjskiego w pobliżu magazynów broni chemicznej wykryte przez wywiad satelitarny - twierdzi Schindler - związane są z tym, że w pobliżu działają oddziały powstańcze. Według niemieckich służb wywiadowczych, gdyby jednak Asad poczuł się zmuszony sytuacją militarną do sięgnięcia po broń masowego rażenia, może to uczynić w ciągu czterech do sześciu godzin.

Autor: nsz//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: