Dżihadyści ścięli czołowego archeologa. Zwłoki powiesili na kolumnie w Palmirze

Starożytna Palmira zagrożona przez dżihadystów
Starożytna Palmira zagrożona przez dżihadystów
Wikipedia
WikipediaRuiny Palmiry są na liście UNESCO od 1980 roku

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zamordowali jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmirze. Jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta - poinformowały w środę media.

Zabicie 81-letniego Chaleda al-Asaada, który zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, to najnowszy akt terroru IS, które opanowało po jednej trzeciej terytorium Iraku i Syrii.

Pionier syryjskiej archeologii

Według syryjskiej agencji prasowej SANA i mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka al-Asaad, którego wcześniej IS przetrzymywało około miesiąca, został stracony we wtorek na placu przed miejskim muzeum, a egzekucji przyglądało się wielu ludzi.

Według dyrektora generalnego departamentu antyków i muzeów Syrii Mamuna Abdulkarima zamordowany był jednym z pionierów syryjskiej archeologii w XX wieku, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat niektórych bogactw muzealnych, które ukryto przez dżihadystami.

Na początku lipca IS zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmirze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.

Pierwsze wzmianki o Palmirze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka IS zaminowało ostatnio Palmirę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (CC BY-SA 3.0) | Ulrich Waack

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości