Świat

Dżihadyści pokazali rzekomą egzekucję "pięciu brytyjskich szpiegów"

Świat

Ramadi odbite z rąk dżihadystów. To może być przełomowy moment w walce z ISIS
TVN24 BiSPo porażce w Ramadi dżihadyści zaczęli propagandową ofensywę (materiał "Faktów z Zagranicy")

W internecie pojawiło się w niedzielę nagranie stworzone przez członków tzw. Państwa Islamskiego (IS), które ma pokazywać egzekucję "pięciu brytyjskich szpiegów". Terroryści mówiący po angielsku z brytyjskim akcentem nazywają też premiera Davida Camerona "imbecylem" i zapowiadają "inwazję" na Wielką Brytanię - pisze dziennik "Independent".

Na nagraniu widać pięciu terrorystów stojących nad klęczącymi więźniami. Mężczyźni mają związane ręce, worki na głowie i są ubrani w pomarańczowe kombinezony.

"Brytyjscy szpiedzy" zginęli?

Terroryści mówiący z wyraźnym brytyjskim akcentem tłumaczą w nagraniu, że schwytali "brytyjskich szpiegów" i za karę zostaną oni zabici. W 10-minutowym nagraniu islamiści mówią o tym, że rząd w Londynie "opuścił swoich ludzi".

Pytany o film Charlie Winter - ekspert zajmujący się analizowaniem przekazów udostępnianych w mediach społecznościowych przez IS - sądzi, że schwytani nie są brytyjskimi szpiegami, ale - prawdopodobnie - dostarczali zdjęcia ze "stolicy" kalifatu IS, Rakki, siłom koalicji walczącej z terrorystami w Syrii i Iraku.

Analiza materiału wideo, pisze "Independent", wskazuje na stworzenie go przez działających w Rakce dżihadystów. Tam bowiem mieści się profesjonalne studio i tam dysponują oni odpowiednim sprzętem do tworzenia materiałów propagandowych.

Widoczni na filmie dżihadyści w pewnym momencie mówią, że "dokonają egzekucji". Ta ma być przeprowadzona, ale - jak często bywa w przekazach udostępnianych przez IS - sam jej moment nie zostaje pokazany. O tym, że jej dokonano mówią sami terroryści.

Ci nazywają też na nagraniu premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona "imbecylem" i mówią, że "jego dzieci zapłacą za jego uczynki". "Obywatele Wielkiej Brytanii (...), pewnego dnia przeprowadzimy inwazję na wasz kraj i zapanuje w nim prawo szariatu" - mówią.

Eksperci ds. Bliskiego Wschodu zwracają uwagę na pojawienie się znacznej liczby przekazów propagandowych IS od momentu utraty przez tę organizację terrorystyczną irackiego Ramadi. Ich zdaniem, propagandowa ofensywa ma odwrócić uwagę odbiorców od jednej z ich największych porażek w ostatnich dwóch latach.

Autor: adso//plw / Źródło: independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: IS

Tagi:
Raporty: