Dżihadyści pokazali zniszczenie świątyni w Palmyrze. UNESCO: to zbrodnia wojenna

Świat

Reuters TVŚwiątynia w Palmyrze była jednym z piękniejszych zabytków kultury rzymskiej w tym kraju

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie dowody na zniszczenie starożytnej świątyni w Palmyrze w Syrii. Ruiny mające prawie 2 tys. lat zostały wysadzone w powietrze w niedzielę lub poniedziałek.

Dżihadyści opublikowali serię zdjęć, na których pokazali przygotowania do detonacji i moment samej eksplozji, na którym widać unoszący się nad Palmyrą ogromny "grzyb" powstały po wybuchu setek kilogramów materiałów wybuchowych.

Zbrodnie w Palmyrze

Zniszczenie starożytnej świątyni Szamin-Baala to zbrodnia wojenna - oceniło UNESCO. Naukowcy przypuszczają, że dżihadyści z IS mogą nie poprzestać na wyburzeniu świątyni i obawiają się o losy innych zabytków nie tylko w samej Palmyrze, ale też w całej Syrii. Archeolodzy i historycy zwracają uwagę, że są one niszczone także przez siły rządowe wojsk prezydenta Baszara el-Asada.

W zeszłym tygodniu media poinformowały, że dżihadyści z IS zamordowali 81-letniego Chaleda al-Asaada - jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmyrze. Jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.

Na początku lipca IS zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmyrze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.

Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku drugiego tysiąclecia p.n.e. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka IS zaminowało ostatnio Palmyrę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/35

Autor: adso\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV

Tagi:
Raporty: