TVN24 | Świat

Trump zwraca się do Rosji. Mówi o "poparciu dla okrucieństw reżimu Asada"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania "okrucieństw" reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada - poinformował w niedzielę Biały Dom. Siły rządowe, wspierane przez Rosję, od kilku tygodni prowadzą ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib, ostatniego bastionu antyrządowych rebeliantów i dżihadystów.

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem Trump "wyraził zaniepokojenie przemocą w Idlib" w północno-zachodniej Syrii i "wyraził życzenie Stanów Zjednoczonych, by Rosja wycofała swoje poparcie dla okrucieństw reżimu Asada" - oświadczył Biały Dom.

Ofensywa sił rządowych w Syrii

Reżim Baszara al-Asada, wspierany przez rosyjskie siły powietrzne, od kilku tygodni prowadzi ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib, ostatniego bastionu rebeliantów i dżihadystów, walczących z rządem w Damaszku. Syryjskie siły nie zważają na porozumienie o zawieszeniu broni, które zostało zawarte w styczniu między Turcją a Rosją, a które w rzeczywistości okazało się martwe.

PAP/REUTERS/Maciej Zieliński

W wojnie w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem mocarstw, śmierć poniosło ponad 380 tysięcy ludzi, w tym 115 tys. cywilów. Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, część z nich uciekła z kraju, w tym głównie do Turcji, która przyjęła już 3,6 miliona syryjskich uchodźców.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: