Piąty gabinet od początku wojny. Asad zatwierdził skład nowego rządu

Autor:
momo/ks
Źródło:
PAP

Prezydent Syrii Baszar el-Asad wydał w niedzielę dekret zatwierdzający skład nowego rządu. Na stanowisku premiera pozostaje Husajn Arnus, który kilka dni temu otrzymał misję sformowania nowego gabinetu po lipcowych wyborach parlamentarnych. To już piąty rząd od początku wojny domowej, która wybuchła w tym kraju dziewięć lat temu.

W nowym rządzie, w którym znalazły się trzy kobiety, nie zmieniona została obsada stanowisk ministrów spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, gospodarki i informacji. Do pozostałych 12 resortów przyszli nowi szefowie.

Prezydent Syrii Baszar el-AsadKremlin.ru

Piąty rząd od początku wojny

Nowy rząd Husajna Arnusa jest piątym gabinetem utworzonym w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku. Jego kadencja ma potrwać do lipca 2021 roku, czyli do kolejnych wyborów prezydenckich.

Asad wyznaczył Arnusa na premiera po raz pierwszy w czerwcu. Nowy szef rządu zastąpił wówczas na tym stanowisku Imada Chamisa, gdy władze borykały się z głębokim kryzysem gospodarczym i zapaścią lokalnej waluty - syryjskiego funta. Kilka dni temu prezydent Syrii zlecił Arnusowi sformowanie nowego gabinetu po lipcowych wyborach.

Opozycja syryjska i Stany Zjednoczone potępiły przeprowadzenie lipcowych wyborów, gdy większość przeciwników politycznych reżimu żyje na wygnaniu, bądź na obszarach będących poza kontrolą władz w Damaszku. W głosowaniu nie uczestniczyły miliony Syryjczyków poza granicami kraju.

Kraj zniszczony wojną

Syria pogrążona jest w zapaści gospodarczej w wyniku wieloletniego konfliktu zbrojnego.

Wojna w tym kraju rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem światowych mocarstw, śmierć poniosło blisko pół milion ludzi, w tym setki tysięcy cywilów. Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, część z nich uciekła z kraju, w tym głównie do Turcji.

CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYN TVN24: Chodź, pobawmy się w wojnę >>>

Konflikt w SyriiPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:momo/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kremlin.ru

Pozostałe wiadomości