Świat

Asad rozmawiał z Putinem. Zapowiedział dalsze "zwalczanie terroryzmu na swojej ziemi"

Świat


"Syria będzie zwalczać terroryzm na swojej ziemi wszelkimi uzasadnionymi środkami" - oświadczyła we wtorek służba prasowa prezydenta Baszara el-Asada po rozmowie telefonicznej, jaką prezydent Syrii odbył z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent przedstawił Asadowi efekty swoich rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Jak poinformowała służba prasowa Baszara el-Asada Putin zapewnił przywódcę syryjskiego reżimu, że zgodnie z porozumieniem Turcji z Rosją wysiłki obu tych krajów koncentrować się będą na zwalczaniu wszelkiego rodzaju terroryzmu i ruchów separatystycznych na ziemi syryjskiej.

Baszar el-Asad potępił turecką inwazję na tereny jego kraju i zapowiedział, że jest gotowy dalej walczyć z terroryzmem wszelkimi uzasadnionymi środkami.

Jak informuje Kreml, Putin podkreślił także, że Turcja i Rosja zgadzają się co do konieczności zachowania integralności terytorialnej Syrii. Asad podziękował Putinowi i "wyraził pełne poparcie dla wyników rozmów w Soczi".

Prezydent Syrii zadeklarował gotowość straży granicznej jego kraju do zaangażowania się we wspólne, wraz z żołnierzami rosyjskimi i tureckimi, patrolowanie północnej Syrii w pasie 10 km od granicy.

Porozumienie Erdogana z Putinem

We wtorek Erdogan i Putin osiągnęli porozumienie przewidujące wycofanie się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin.

Porozumienie przewiduje, że od południa w środę rosyjska policja wojskowa i syryjska straż graniczna wejdą do strefy przygranicznej, by ułatwić wycofanie z niej kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Ma to zająć około sześciu dni.

"Na tym etapie nie ma potrzeby przeprowadzania nowej operacji wojskowej” - oświadczyło tureckie ministerstwo obrony i dodało, że wycofanie Kurdów zostało potwierdzone przez Stany Zjednoczone.

Turecka ofensywa w północnej SyriiPAP/Reuters

Autor: asty / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: