Wzywali do walki i uderzyli. Ofensywa rebeliantów na siły Asada

[object Object]
W wielu częściach Syrii trwają walkiReuters
wideo 2/23

Nie wiadomo, czy atak się powiódł. Wiadomo, że przeprowadziły go znaczne siły rebeliantów i że uderzono na kontrolowane przez siły rządowe terytorium na północ od miasta Hama - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oraz media związane z libańskim Hezbollahem.

Według Obserwatorium w dobrze zaplanowanym ataku uczestniczyło kilka różnych ugrupowań, między innymi Tahrir al-Szam, sojusz ugrupowań dżihadystycznych, na którego czele stoi Dżabhat Fatah al-Szam (dawny Front al-Nusra, związany niegdyś z Al-Kaidą). Ich celem były kontrolowane przez oddziały syryjskiej armii wioski na północ od miasta Hama w środkowej części Syrii.

Odpowiedzieli kontruderzeniem

Nie wiadomo, czy atak się powiódł. Według mediów związanych z szyicką radykalną organizacją Hezbollah z Libanu syryjska armia i jej sojusznicy odpowiedzieli zakrojonym na szeroką skalę kontruderzeniem na obszarze kontrolowanym przez Dżabhat Fatah al-Szam oraz ugrupowania z nią związane.

Ugrupowanie Dżabhat Fatah al-Szam podczas negocjacji w Astanie na początku września nie zgodziło się na zawieszenie broni. Wezwało do kontynuowania walki z siłami lojalnymi wobec Baszara al-Asada.

Sześć lat wojny, 320 tysięcy ofiar

Wojska reżimu prezydenta Baszara al-Asada od 17 sierpnia prowadzą ofensywę na wschodzie Syrii w kierunku Dajr az-Zaur. Operację wspierają rosyjskie siły powietrzne.

W rejonie tym niezależne ofensywy przeciwko dżihadystom z tak zwanego Państwa Islamskiego prowadzą również wspierane przez USA rebelianckie oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) oraz szyickie bojówki finansowane przez Iran.

Wojna w Syrii, która w ciągu sześciu lat pochłonęła 320 tysięcy ofiar śmiertelnych, przekształciła się w bardzo złożony konflikt, w którym intensywnie uczestniczą dżihadyści i w który są zaangażowane regionalne oraz światowe mocarstwa.

Zaczęło się od stłumienia prodemokratycznych manifestacji

Konflikt ten zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez prezydenta Asada prodemokratycznych manifestacji. Rosja militarnie i politycznie wspiera w tym konflikcie reżim Asada.

Autor: mm//now / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: K. Aksoy / Flikr (CC BY-NC-SA 2.0)

Tagi:
Raporty: