Synowie Kaddafiego na wolności

Świat

Aktualizacja:

Synowie Muammara Kaddafiego są jednak na wolności. Młodszy Saif al-Islam pojawił się przed hotelem w Trypolisie i powiedział, że rebelianci dali się zwabić w pułapkę. Starszy, Mohammad Kaddafi, uciekł z aresztu. We wtorek w nocy telewizja Al-Arabiya podała, że NATO bombarduje rezydencję Kaddafiego w stolicy kraju. Libijscy powstańcy zapowiadali wcześniej, że przygotowują się do zdobycia siedziby dyktatora Muammara Kaddafiego w Trypolisie. Relacja z konfliktu w Libii minuta po minucie w tvn24.pl

POKOJOWE ZMIANY CZY DRUGI IRAK? CO CZEKA LIBIĘ PO UPADKU KADDAFIEGO - ANALIZA

23:40 Libijscy powstańcy przygotowują się do zdobycia siedziby dyktatora Muammara Kaddafiego w Trypolisie. - Walka będzie zażarta, ktokolwiek w środku będzie miał małe szanse na przeżycie - powiedział rzecznik powstańców.

22:48 Telewizja Al Dżazira donosi, że brygada odpowiedzialna za bezpieczeństwo Kaddafiego poddała się i złożyła broń.

21:48 Myśliwiec NATO przechwycił i zniszczył balistyczny pocisk typu Scud wystrzelony w kierunku Trypolisu z Syrty położonej kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy kraju

21:02 Reżim Muammara Kaddafiego przeszedł do historii. W końcu przyszłość kraju znalazła się w rękach jego obywateli - powiedział przebywający na wakacjach Barack Obama. Prezydent USA dodał: - Stany Zjednoczone będą przyjacielem i partnerem Libijczyków.

Kalendarium libijskiej rewolucji (Polska i Świat/TVN24)TVN24

20:56 Libijscy powstańcy liczą na to, że samoloty NATO zbombardują wojska broniące rezydencji Muammara Kadafiego w Trypolisie, o którą cały poniedziałek toczyły się ciężkie walki.

20:30 - Powstańcy libijscy zajęli lotnisko międzynarodowe w Trypolisie. Kaddafi już im nie ucieknie, przynajmniej nie samolotem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ahmed El-Mallul, Libijczyk mieszkający od 25 lat w Polsce, który ma bezpośredni kontakt z Narodową Radą Libijską.

20:01 Dwa ciała znalezione w poniedziałkowy wieczór wśród ofiar rebeliantów mogą należeć do jednego z synów Kaddafiego, Chamisa i szefa jego ochrony, Abdullaha Senussi - podała telewizja Al-Dżazira.

19:41 Grupa robocza ds. sytuacji w Libii spotka się w czwartek w Istanbule, by zdecydować, w jaki sposób kraje zachodnie mogą pomóc nowym władzom, gdy walki z armią Kaddafiego dobiegną końca. Do Turcji ma przylecieć sekretarz stanu USA, Hilary Clinton - podało jej biuro.

19:29 Operacja NATO będzie kontynuowana dopóki nie będziemy mieli pewności, że sytuacja się nie ustabilizowała -powiedział rzecznik NATO, pułkownik Greg Julian. Również natowskie samoloty wczesnego ostrzegania AWACS - programu, w którym uczestniczą polscy oficerowie, latają 24 godz. na dobę.

19:20 Kilka miliardów dolarów zamrożonych na kontach libijskiego reżimu w USA na razie pozostanie nietkniętych, ale administracja Baracka Obamy już się zastanawia, w jaki sposób przekazać te środki nowym władzom w Trypolisie - twierdzi Reuters powołując się na źródło w Białym Domu. W środę w tej sprawie ma się odbyć posiedzenie specjalnej grupy z prezydentem Obamą na czele.

19:03 - Nie cały Trypolis jest w naszych rękach, dlatego nie mamy pewności, gdzie ukrywa się Kaddafi. Mam jednak nadzieję, że złapiemy go żywego - powiedział w poniedziałkowe popołudnie Mustafa Abdul Dżalil stojący na czele NRL. Jego zdaniem dyktator równie dobrze może być w Libii, co poza jej granicami.

Nie cały Trypolis jest w naszych rękach, dlatego nie mamy pewności, gdzie ukrywa się Kaddafi. Mam jednak nadzieję, że złapiemy go żywego. Libia Dżalil o Kaddafim

18:20 Do gratulacji wysyłanych z całego świata pod adresem rebeliantów podpisał się też szejk Mohammad bin Zayed rządzący Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. - Jego Wysokość pochwalił roztropność, z jaką Mustafa Abdul Dżalil kierował w ostatnim czasie działaniami swoich ludzi, mierząc się z częstymi zwrotami sytuacji na froncie - podała państwowa agencja prasowa, WAM.

17:55 Sekretrarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon również wezwał Muammara Kaddafiego do poddania się i pozwolenia jego narodowi na "szybki powrót do normalności". Polityk przypomniał też wszystkim państwom członkowskim organizacji o obowiązku "pełnej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze". Dotyczy to ewentualnych prób ucieczki zagranicę, jakich w najbliższych dniach mogliby próbować reżimowi politycy z najwyższego szczebla. Ki-moon przypomniał też rebeliantom więżącym trzech synów dyktatora o obowiązku przekazania mężczyzn Trybunałowi, który wydał za nimi list gończy.

17:44 Bank Światowy jest gotowy pomóc Libii natychmiast, "jak tylko okaże się, że rozpoczął się proces odbudowy kraju" - napisano w oświadczeniu międzynarodowej organizacji przyznającej kredyty inwestycyjne. Bank Światowy przez ponad 40 lat nie miał swojego oddziału w Trypolisie i monitorował sytuację gospodarczą w Libii opierając się o dane z ONZ.

17:38 Stany Zjednoczone nie planują wysłania sił lądowych do Libii w ramach ewentualnej międzynarodowej operacji pokojowej po upadku Muammara Kadafiego - oświadczył w poniedziałek rzecznik Pentagonu, pułkownik Dave Lapan. Rzecznik powiedział też, nie podając jednak szczegółów, że Waszyngton sądzi, iż Kaddafi wciąż przebywa w Libii.

16:54 Trzeci syn Muammara Kaddafiego, Saadi został schwytany przez rebeliantów - podała telewizja Al-Arabija, powołując się na źródła w Narodowej Radzie Libijskiej. Wcześniej w ich ręce oddał się najstarszy syn dyktatora, Mohammad, a później Saif.

Najbliższa rodzina libijskiego dyktatora (tvn24.pl) 

16:30 Egipt uznał naczelną radę Libijską za "prawowitego i jedynego" reprezentanta narodu Libijskiego - podała egipska telewizja państwowa, cytując ministra sprawa zagranicznych.

16:19 Powstańcy przejęli kontrolę nad siedzibą libijskiej telewizji państwowej w Trypolisie. Telewizja Al-Dżamahirija, głos reżimu Muammara Kaddafiego, przestała nadawać program.

- Rewolucjoniści dokonali szturmu na budynek telewizji, zabijając chroniących go żołnierzy. Teraz jest on pod naszą kontrolą - powiedział rzecznik powstańców, cytowany przez agencję Reutera.

- Rewolucjoniści dokonali szturmu na budynek telewizji, zabijając chroniących go żołnierzy. Teraz jest on pod naszą kontrolą. Libia, TV przejeta

- Zanim nastało NATO, Libia była krajem arabskim i islamskim, i będzie taka po jego odejściu - powiedział w Kairze Abdel Moneim al-Huweini. Dodał, że "Libijczycy zbuntowali się przeciwko zachodnim bazom w 1970 r." i zapewnił, że w kraju "nie będzie baz nie-libijskich".

Zaznaczył, że Libijczycy są wdzięczny NATO za bombardowania. Ataki z powietrza pomogły niedoświadczonym powstańcom w walce i "zminimalizowały straty w ludziach" - ocenił Huweini.

16:06 Rosyjskie MSZ w swoim oświadczeniu wyraża nadzieję, że przejęcie przez powstańców władzy w Libii doprowadzi do zakończenia rozlewu krwi. "Dramatyczny zwrot wydarzeń w libijskim konflikcie świadczy o tym, że bardzo szybko władza w kraju przejdzie w ręce powstańców. Mamy nadzieję, że zakończy to przelew krwi między Libijczykami i cierpienia ludności - czytamy.

Prosimy pułkownika Kaddafiego, by całkowicie zaprzestał bezsensownego oporu, chroniąc w ten sposób swój naród przed dalszymi cierpieniami. Libia Berlusconi

15:33 Premier Włoch Silvio Berlusconi wezwał Muammara Kaddafiego do ustąpienia. - Prosimy pułkownika Kaddafiego, by całkowicie zaprzestał bezsensownego oporu, chroniąc w ten sposób swój naród przed dalszymi cierpieniami - głosi wydane przez premiera oświadczenie. Premier zaapelował jednocześnie do zyskujących przewagę w Trypolisie rebeliantów, by powstrzymali się przed aktami odwetu.

15:30 - MSZ nie będzie komentować tych informacji - uciął Radosław Sikorski, pytany o doniesienia PAP ws. dostarczania przez Polskę broni dla libijskich rebeliantów. - Ale dla nikogo nie jest tajemnicą nasza współpraca z Naczelną Radą Libijską - dodał.

15:01 Sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Nabil Elaraby zapewnił libijskich rebeliantów o "pełnym poparciu" ich działań zmierzających do przejęcia władzy w kraju. - To historyczna chwila dla całego narodu libijskiego. Mamy nadzieję, że Naczelna Rada Libijska doprowadzi do szczęśliwego końca starania o ponowne zjednoczenie ziem libijskich i będzie gwarantem niepodległego państwa - powiedział Elaraby.

14:29 Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) chce pomóc w ewakuacji 5000 obcokrajowców, którzy chcą opuścić Libię, dlatego we wtorek wyśle do Trypolisu statek mogący pomieścić 300 osób. Organizacja wysyła go, choć nie ma pewności, czy jednostka dostanie zgodę na wejście do portu.

14:19 Jeden z synów Muammara Kaddafiego, Al-Mutasim przebywa na terenie rządowego kompleksu w Trypolisie - podała dubajska telewizja, Al -Arabija. Według jej reporterów przed bramą wjazdową do kompleksu stoją czołgi armii dyktatora.

13:50 Libijski premier Al-Mahmoudi i szef libijskiej rady telewizji uciekli do Tunezji - podała telewizja Al-Jazeera.

13:45 Nie prowadzimy żadnych negocjacji dotyczących wydania trybunałowi w Hadze Saifa-al-Islama, syna Kaddafiego - zapewnił przedstawiciel władz rebelii. Opozycja nie ma informacji co do tego, gdzie znajduje się sam dyktator. Jeden z jego synów na pewno jest na terenie oblężonego kompleksu rządowego w Trypolisie.

13:32 - Libijscy rebelianci poinformowali władze USA, iż zajęli budynek telewizji państwowej - powiedział asystent Sekretarza Stanu Jeffrey Feltman. Zaznaczył jednak, że nie ma możliwości zweryfikowania tych doniesień.

13:15 - Francja zamierza zorganizować w przyszłym tygodniu nadzwyczajne posiedzenie grupy kontaktowej ds. Libii - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe. Francuz dodał, że prezydent Nicolas Sarkozy będzie jeszcze w poniedziałek rozmawiać telefonicznie z Mahmudem Dżebrilem z powstańczej Narodowej Rady Libijskiej. Dżebril w "najbliższych dniach" spodziewany jest w Paryżu.

13:00 W opanowanych dzielnicach miasta i na drogach wylotowych rebelianci ustawili liczne posterunki kontrolne. Sprawdzają czy samochodami nie starają się uciekać lojaliści z bronią. Cała centralna część Libii pozostaje jeszcze pod kontrolą plemion wiernych klanowi Kaddafich.

12:41 Sankcje nałożone na Libię jeszcze nie zostaną zniesione - podała Komisja Europejska.

12:20 - Kaddafi musi bezwarunkowo złożyć broń - powiedział premier Wielkiej Brytanii. David Cameron wezwał rebeliantów, aby przestrzegali praw człowieka i wstrzymali się od brania odwetu. Zapewnił również, iż Londyn jest gotów szybko uwolnić zamrożone fundusze libijskich władz.

12:14 Oddziały wierne reżimowi zaciekle bronią się w kompleksie budynków rządowych niedaleko portu. W walkach o miejsce, gdzie prawdopodobnie ukrywa się Kaddafi, miała zginąć "znaczna liczba rebeliantów", jak powiedział jeden z nich w rozmowie z agencją Reutera. Głównym problemem mają być liczni snajperzy i czołgi.

12:04 - Walka z reżimem mogła się skończyć, ale walka o demokrację dopiero się zaczyna - napisał w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - To rewolucja Libijczyków i nikt im jej nie zabierze. Lud Libii od dzisiaj jest wolny i może decydować o swojej przyszłości - dodał polityk, gratulując rebeliantom zwycięstwa.

11:59 Czołgi oddziałów rządowych są rozmieszczone w okolicy portu i kompleksu rządowego w Trypolisie. Ma tam przebywać Muammar Kaddafi.

11:50 Syn Kaddafiego, Chamis, który dowodził elitarną brygadą wojsk rządowych, jedzie na czele kolumny pojazdów wojskowych do centrum Trypolisu - twierdzą rebelianci, na których powołuje się telewizja Al-Arabija.

11:45 Libijska telewizja państwowa nie zauważa wydarzeń w Trypolisie. Na antenie jest właśnie nadawany program o chorobach serca.

11:39 Włoscy inżynierowie z koncernu naftowego Eni, już są w Libii i badają jak szybko będzie można ponownie uruchomić instalacje wydobywcze - powiedział szef włoskiego MSZ Franco Frattini.

11:30 Libijscy rebelianci i Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze negocjują przekazanie syna Muammara Kaddafiego, Saif-al-Islama - podała telewizja Al-Arabija.

11:23 Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wita z zadowoleniem zakończenie 42-letnich rządów płka Muammara Kaddafiego w Libii - napisał w komunikacie rzecznik resortu. Marcin Bosacki zapewnił, że Polska jest gotowa wspierać Libijczyków w odbudowie kraju.

11:20 Szef władz rebelii Mustafa Abdul Dżali, zagroził, iż podda się do dymisji, jeśli rebelianci będą stosować akty przemocy wobec pokonanych zwolenników rządowych. Jak powiedział, "islamskie grupy ekstremistyczne" mają starać się wywołać "chaos" w Libii.

11:14 Kolumna setek pojazdów rebelianckich kieruje się w kierunku centralnego placu Trypolisu, Placu Zielonego.

11:01 Libijski charge d'affaires w Londynie oznajmił, że nowy rząd kraju przeniesie się do Trypolisu - podaje telewizja Sky News.

Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador Polski w krajach arabskich o sytuacji w Libii (TVN24)TVN24

10:32 Chiny szanują wybór libijskiego narodu i mają nadzieję, że sytuacja w Libii ustabilizuje się jak najszybciej, oznajmiło chińskie MSZ cytowane przez agencję Xinhua.

10:24 Szef włoskiego MSZ, Franco Frattini, potwierdza informacje rebeliantów: w rękach lojalistów znajduje się w dalszym ciągu ok. 10-15 proc. Trypolisu.

10:10 Rząd Republiki Południowej Afryki zaprzecza, jakoby wysłał do Libii samolot po Muammara Kaddafiego. Południowoafrykańska minister spraw zagranicznych Maite Nkoana-Mashabane dodała, że RPA w dalszym ciągu rozmawia z obiema stronami konfliktu w Libii i zaapelowała o dialog. - Jako mediatorzy nie widzimy powodu, żeby tworzyć państwo w państwie, rozmawiamy z obiema stronami i nakłaniamy tymczasowe władze w Trypolisie, by natychmiast wszczęły międzylibijski dialog polityczny - podkreśliła szefowa dyplomacji, apelując jednocześnie o powołanie władz "faktycznie reprezentujących cały naród".

Prof. Jerzy Zdanowski o sytuacji w Libii (TVN24)TVN24

09:56 Polska kilka miesięcy temu dostarczyła broń dla powstańców w Libii - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródła rządowego. Spora sprzedaż broni dla powstańców miała miejsce wiosną. "To było robione za zgodą rządu" - podkreślił rozmówca PAP. Nie chciał jednak powiedzieć, czy operacja odbyła się z inicjatywy naszych władz. Nie wiadomo również jakiego rodzaju broń pojechała z Polski do Libii.

Od kilku miesięcy nasi oficerowie są w NATO-wskim dowództwie operacji libijskiej.

09:30 Do ustąpienia Muammara Kaddafiego wezwała Unia Europejska. Miałoby ono nastąpić "bez zbędnej zwłoki". Rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelował też do rebeliantów o ochronę cywilów i rozważne działanie.

- Zdaje się, że obserwujemy ostatnie momenty reżimu Kaddafiego i wzywamy Kaddafiego do odejścia bez zbędnej zwłoki, aby uniknąć dalszego rozlewu krwi - oznajmił Michael Mann.

09:15 - Im szybciej Muammar Kaddafi zrozumie, że nie jest w stanie pokonać własnego narodu, tym lepiej - oznajmił szef NATO Anders Fogh Rasmussen. Duńczyk dodał, że nadszedł czas na nowe otwarcie i "stworzenie nowej Libii", demokratycznej a nie autorytarnej. - Ta transformacja musi być pokojowa - dodał Rasmussen, deklarując pomoc NATO.

08:44 Australijska premier Julia Gillard wezwała Muammara Kaddafiego do ustąpienia. Oznajmiła również, że libijski dyktator powinien stanąć przed międzynarodowym trybunałem.

07:32 Według rzecznika rebeliantów siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego kontrolują nadal ok. 15-20 proc. Trypolisu.

07:31 Około 100 Libijczyków zebrało się w nocy z niedzieli na poniedziałek przed Białym Domem, gdzie wiwatowali i powiewali powstańczymi flagami. Skandowali: "Libia jest wolna, merci Sarkozy, thank you Obama".

07:07 USA nasiliły w ostatnich dniach operacje powietrzne w Trypolisie, gdzie zastosowały m.in. bezzałogowe samoloty Predator. W. Brytania, Francja i inne kraje rozmieściły w Libii specjalne siły lądowe, które szkoliły powstańców - pisze "New York Times".

06:30 Reporterka BBC donosi, że w Trypolisie cały czas toczą się walki. Nieznane są też losy Muammara Kaddafiego, ale wielu Libijczyków, podaje Rana Dżawad, sądzi, że ciągle jest w kraju.

04:30 Prezydent USA Barack Obama wezwał Kaddafiego do oddania władzy. - Kaddafi musi przyjąć do wiadomości, że nie ma już kontroli nad Libią. Musi oddać władzę raz i na zawsze - powiedział Obama.

02:50 Choć powstańcy przejęli kontrolę nad strategicznie ważnymi punktami Trypolisu, w kilku dzielnicach stolicy utrzymują się "ogniska oporu" - podała agencja AFP, powołując się na źródła powstańcze.

02:20 Na Placu Zielonym w centrum Trypolisu zebrało się tysiące rebeliantóww, którzy świętują. W rękach trzymają czerwono-czarno-zielone flagi powstańców, skandują "Allah Akbar", tańczą i strzelają na wiwat w powietrze. Nadal nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, by libijska opozycja przejęła kontrolę nad miastem.

01:02 Informację o zatrzymaniu syna Kaddafiego potwierdziła rzeczniczka prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego - pisze Reuters.

00:50 Powstańcy podkreślają zaś, że przerwą walki, jeśli Kaddafi ustapi.

00:38 Rebelianci dotarli do centrum Trypolisu. Według telewizji Al-Jazeery "miasto jest pod ich całkowitą kontrolą". Na placu w libijskiej stolicy zbierają się tłumy ludzi.

00:15 Mohammed Kaddafi, najstarszy syn Muammar Kaddafiego poddał się libijskim siłom rebelianckim - przekazał agencji Reutera przedstawiciel Powstańczej Narodowej Rady Libijskiej.

00:13 Rząd Muammara Kaddafiego jest gotów podjąć negocjacje z powstańcami i zwrócił się do NATO, by przekonało rebeliantów do przerwania walki o Trypolis - powiedział rzecznik rządu Musa Ibrahim w libijskiej telewizji państwowej. Tuż po wystąpieniu rzecznika, CNN retransmitował fragment programu libijskiej telewizji, która nadała nagrane wystąpienie Kadafiego (audio). Dyktator wzywał wszystkich w stolicy do stawienia oporu "małym gangom imperialistów", jak określił powstańców. Apelował do mieszkańców, by "oczyścili stolicę" z rebeliantów.

00:01 Pojawiły się nieoficjalne informacje, że Muammar Kaddafi nie żyje. Według szefa wydawców prodemokratycznej libijskiej telewizji Barada TV przywódca został zastrzelony w hotelu w Trypolisie przez rebeliantów. Taka informacja pojawiła się również w angielskim wydaniu Wikipedii.

23:17 Rzecznik rządu libijskiego informuje, że w walkach w Trypolisie zginęło dziś 1300 osób.

22:59 Syn Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam został schwytany - powiedział szef władz powstańczych w wywiadzie dla telewizji Al Dżazira.

22:48 Informacje o kapitulacji brygady ochrony Kaddafiego podaje także telewizja Al Arabiya.

22:41 Telewizja Al Dżazira donosi, że brygada odpowiedzialna za bezpieczeństwo Kaddafiego poddała się i złożyła broń.

CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z NIEDZIELI

Rebelia w bastionie Kaddafiego

W sobotę i niedzielę sytuacja w Trypolisie zmieniała się z minuty na minutę. Informacje o walkach były niepełne. Jasne jest było, że w sobotę późnym wieczorem w mieście ponownie wybuchła rebelia. Po modłach imamowie mieli wezwać mieszkańców do wyjścia na ulice. W Trypolisie miały wybuchnąć gwałtowne protesty, które szybko przerodziły się w walki. Władze rebelii w Bengazi zapewniały, że to część "Operacji Syrena", która została uzgodniona z NATO.

CZYTAJ WIĘCEJ W SEPCJALNYM RAPORCIE TVN24.PL O LIBII

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters