TVN24 | Świat

"Syndrom hawański" wśród agentów CIA i ich rodzin. Dyrektor Agencji: został wywołany celowo

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Dyrektor CIA William Burns przekazał, że około 100 oficerów Agencji i członków ich rodzin jest w gronie około 200 osób z USA dotkniętych "syndromem hawańskim". Odniósł się w ten sposób do dolegliwości, które przejawiają się między innymi migrenami i zawrotami głowy. Według dyrektora CIA choroba została wywołana celowo i odpowiedzialna za nią może być Rosja.

Po raz pierwszy nietypowe dolegliwości spowodowane prawdopodobnie "atakami akustycznymi" amerykańscy dyplomaci zgłosili w 2016 roku na Kubie. Zostały one nazwane "syndromem hawańskim". Przejawia się on zawrotami głowy, nudnościami, migreną i zanikami pamięci. Mimo że od tego czasu skarżyło się na niego ponad 100 amerykańskich dyplomatów i ich rodzin m.in. w placówkach w Chinach, Rosji, Austrii, a także w samych USA, powód występowania przypadłości nie jest wyjaśniony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W czwartek dyrektor CIA William Burns powiedział w wywiadzie dla National Public Radio, że około 100 oficerów instytucji i członków ich rodzin jest w gronie około 200 osób z USA, w tym dyplomatów oraz ich krewnych, dotkniętych tym syndromem. Przekazał, że wzmocnił wysiłki swojej agencji w celu ustalenia przyczyny tych dolegliwości. Podkreślił, że znacznie powiększył zespół medyczny, zajmujący się syndromem, a Agencja skróciła z ośmiu tygodni do dwóch czas oczekiwania osób związanych z CIA na przyjęcie do Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego Waltera Reeda.

- Myślę, że każdy przywódca powinien dbać o swoich ludzi i jestem zdecydowany to zrobić – powiedział Burns w swoim pierwszym wywiadzie od czasu objęcia funkcji dyrektora CIA w marcu.

Skąd się wziął syndrom hawański – teorie

Burns zauważył, że panel amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk w grudniu odkrył, iż powodem dolegliwości może być promieniowanie mikrofalowe, ale ta teoria nie została potwierdzona. Według dyrektora CIA syndrom został wywołany celowo i odpowiedzialna za niego może być Rosja, chociaż na ostateczne wnioski trzeba poczekać w związku z prowadzonym dochodzeniem w tej sprawie.

W poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price poinformował, że amerykański resort dyplomacji prowadzi dochodzenie w sprawie nowych przypadków "syndromu hawańskiego". W czerwcu administracja Bidena powołała dwa nowe panele ekspertów do zbadania przypadków syndromu i opracowania środków chroniących dyplomatów.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP