Świat

Syn Janukowycza spoczął na Krymie. "Zginął, bo nie zdążył odpiąć pasa"

Świat


Partia Regionów potwierdziła śmierć 33-letniego Wiktora Janukowycza, byłego deputowanego tego ugrupowania w parlamencie ukraińskim. "Młodszy syn Wiktora Janukowycza został pochowany w Sewastopolu na Krymie" - podała ukraińska telewizja 1+1.

Turecka agencja Cihan opublikowała nagranie z akcji ratunkowej po wypadku na jeziorze Bajkał

"20 marca tragicznie zmarł nasz kolega. Był deputowanym naszego ugrupowania. Był jednym z najmłodszych parlamentarzystów w Radzie Najwyższej V-VII kadencji" - napisano dzisiaj na stronie Partii Regionów, której przewodniczącym był obalony prezydent Wiktor Janukowycz.

Czarter na Krym

Ukraińska telewizja 1+1 relacjonuje, że 33-letni Wiktor Janukowycz junior został pochowany na cmentarzu wojskowym w Sewastopolu na Krymie. Według stacji w uroczystościach pogrzebowych wzięli udział krewni i przyjaciele zmarłego. 1+1 nie ujawnia jednak, czy na pogrzebie syna pojawił się ojciec, odsunięty od władzy w wyniku protestów antyrządowych na Majdanie w ubiegłym roku.

Rosyjska telewizja Zwiezda, powołując się na źródła w Irkucku, gdzie zginął syn Janukowycza, informowała wcześniej, że jego zwłoki zostały przetransportowane z Rosji na Krym samolotem czarterowym.

"Samolot należy do firmy Centr-Jug (Centrum-Południe). Maszyna lotu numer CTS 9626 wystartowała 22 marca o godz. 09.45 czasu lokalnego z Irkucka w kierunku Ufy (stolicy Baszkirii - red.). Stamtąd odleciała do Symferopola na Krymie. W firmie nie chcieli komentować tych doniesień" - informowała Zwiezda.

"Zginął za kierownicą"

Komunikat Partii Regionów kończy dywagacje na temat śmierci syna Wiktora Janukowycza. Dotychczas doniesienia w tej sprawie nie miały oficjalnego potwierdzenia.

W piątek ukraińskie media poinformowały, że auto, którym kierował syn obalonego prezydenta, wpadło do jeziora Bajkał na Syberii. Wraz z Janukowyczem w samochodzie przebywało pięć innych osób, które przeżyły wypadek.

Bliski współpracownik obalonego prezydenta, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Nestor Szufrycz pisał w tym dniu na Facebooku: "Wiktor Janukowycz junior zmarł, jak żył. Za kierownicą. Nie sposób nie docenić jego wkładu w sporty motorowe na Ukrainie. Wyrażam moje najszczersze kondolencje dla jego żony Olgi, synów, rodziców, krewnych i przyjaciół. To niepowetowana strata".

Dziś doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko ujawnił więcej szczegółów tragicznego wypadku. "Syn Janukowycza chciał się przejechać na powierzchni zamarzniętego jeziora, ale trafił na ukrytą pod śniegiem cieńszą warstwę lodu. Samochód zaczął zapadać się pod lód od strony kierowcy. Mężczyzna stracił cenne sekundy, by odpiąć pas w chwili, kiedy do tego dochodziło. Ciało zostało wyłowione " - pisał na Facebooku Anton Heraszczenko.

Zamieszanie z nazwiskiem Dawydow

Ministerstwo ds. nadzwyczajnych Rosji początkowo dementowało doniesienia mediów w sprawie śmierci syna Janukowycza. "Wśród zabitych i rannych nie ma nikogo o nazwisku Janukowycz" - mówił rosyjskiej agencji TASS jeden z ratowników, uczestniczących w akcji ratunkowej.

"Syn Janukowycza, który wraz z ojcem wyjechał z Ukrainy, w Rosji używał nazwiska panieńskiego swojej matki, Dawydow" - twierdziła redaktor naczelna ukraińskiego portalu LB.ua Sonia Koszkina.

Doniecki dziennikarz i bloger Denis Kazanskij pisał na Facebooku: "Telefony matki i starszego brata Wiktora nie odpowiadają. Jego profil na FB został zamknięty. Najwyraźniej rosyjski paszport syna Janukowycza został wystawiony na inne nazwisko, dlatego rosyjski resort nie mógł potwierdzić jego tożsamości".

Ministerstwo ds. nadzwyczajnych Rosji potwierdziło, że nazwisko Wiktor Dawydow figuruje na liście ofiar wypadku.

Kijów czekał na odpowiedź

Rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis jeszcze dziś rano zarzucał władzom w Moskwie, że zwlekają z oficjalnym potwierdzeniem informacji w sprawie śmierci syna Janukowycza. Władze w Kijowie oczekiwały także potwierdzenia, czy Janukowycz junior otrzymał rosyjskie obywatelstwo i czy w jego paszporcie widnieje inne nazwisko, na przykład Dawydow.

Na pytania dziennikarzy w sprawie 33-letniego Wiktora Janukowycza rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow odpowiedział:

- Nie mam żadnych informacji na ten temat. Nie mam nic do powiedzenia. Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć.

Wiktor Janukowycz junior był deputowanym do parlamentu ukraińskiego w latach 2006-2012.

W młodości był wiceprzewodniczącym młodzieżówki Partii Regionów, której przewodniczył jego ojciec, Związku Młodzieży Regionów Ukrainy.

Po ucieczce ojca do Rosji nie pojawiał się na Ukrainie. Znany był z zamiłowania do sportów samochodowych.

Autor: tas//gak / Źródło: lb.ua, censor.net, tvzviezda.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości