Świat

Syn dyktatora rozpoczyna drogę ku władzy?

Świat

Archiwum TVN24Wszystko wskazuje na to, że Kim Dzong Ila zastapi jego najmłodszy syn

Najmłodszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila otrzymał stanowisko we wpływowej Narodowej Komisji Obrony. Obserwatorzy koreańskiej sceny politycznej uznają nominację za wyraźny sygnał, że to właśnie Kim Dzong Un przygotowuje się do objęcia władzy po swoim ojcu.

O nominacji dla Kim Dzong Una do Narodowej Komisji Obrony poinformowała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap. Najwyższym stanowiskiem w Korei Północnej jest stanowisko przewodniczącego tej komisji. Dwa tygodnie temu parlament jednogłośnie wybrał ponownie na to stanowisko Kim Dzong Ila.

Przywódca Korei Płn. ma trzech synów, ale do tej pory nie wskazał swojego następcy.

Kim jest Kim Dzong Un?

Agencji Yonhap utrzymuje, że Kim Dzong Un będzie stopniowo awansował i w ten sposób przygotowywał się do sukcesji po ojcu. Informacji tych nie była w stanie potwierdzić główna południowokoreańska agencja wywiadowcza.

O najmłodszym synu Kim Dzong Una wiadomo niewiele. Tylko to, że studiował w Bernie, a były kucharz Kim Dzong Ila napisał w swoich wspomnieniach w 2003 roku, że "wygląda i zachowuje się zupełnie jak ojciec". Ponoć jest też jego ulubieńcem.

Spekulacje na temat sukcesji w Phenianie pojawiły się po doniesieniach o tym, że 67-letni obecnie Kim Dzong Il doznał w zeszłym roku wylewu krwi do mózgu. "Ukochany przywódca" przez kilka miesięcy był nieobecny na forum publicznym. Ostatnio powrócił podobno do zdrowia - a przynajmniej zaczął się pokazywac publicznie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24