Świat

Syn bin Ladena prosi o azyl

Świat

TVN24Syn Osamy bin Ladena nie popiera działalności ojca

Omar Osama bin Laden, 28-letni syn najbardziej poszukiwanego terrorysty świata, przywódcy Al-Kaidy, zwrócił się w poniedziałek o azyl polityczny w Hiszpanii - donosi we wtorek dziennik "El Pais".

Omar Osama leciał z Kairu (Egipt) do Casablanki (Maroko), z międzylądowaniem w Madrycie. Tam wysiadł, jednak do samolotu już nie powrócił. W tej chwili przebywa w lotniskowej sali tranzytowej dla osób bez dokumentów.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy syn bin Ladena ubiega się o azyl polityczny w Europie. Z podobną prośbą zwrócił się w kwietniu do ambasady Wielkiej Brytanii w Kairze. Spotkał się jednak z decyzją odmowną. Władze brytyjskie uzasadniły, że wpuszczenie syna bin Ladena na terytorium Wielkiej Brytanii "doprowadziłoby do poważnego niepokoju społecznego".

Z kolei Hiszpania zdecydowała o rozpatrzeniu petycji Omara Osamy - donosi El Pais.

Potępił ojca

Omar Osama bin Laden zdecydowanie odcina się od swojego ojca. Potępił terroryzm, a o sobie mówi "pacyfistyczny syn". Omar to jeden z 19 dzieci przywódcy Al-Kaidy. Z ojcem spędził 20 lat swojego życia, w tym 10 na emigracji w Sudanie oraz w Afganistanie, gdzie do 2000 roku brał udział w treningach na poligonach terrorystów. Podczas ataków z 11 września przebywał w Arabii Saudyjskiej.

Jest żonaty z 52-letnią obywatelką brytyjską, Zainą al-Sabah, wcześniej Jane Felix Browne, która już ma 3 dzieci i 5 wnuków. Para poznała się w Egipcie, gdzie kobieta poddawała się terapii na stwardnienie rozsiane. Dla niej było to szóste małżeństwo, on żenił się po raz trzeci.

Wielka miłość

W lipcu 2007 roku kobieta podzieliła się z brytyjskim dziennikiem "The Times" historią, w której opowiadała o tym, jak się poznali. - Zakochaliśmy się w sobie i we wrześniu 2006 roku wzięliśmy ślub w obrządku muzułmańskim z dwoma uroczystościami, w Arabii Saudyjskiej i w Egipcie. To ja zaproponowałam mu małżeństwo - powiedziała.

Syn bin Ladena obecnie zajmuje się handlem złomem.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24