Świat

"Sygnał alarmowy". Żydzi rozważają wyjazd z Wielkiej Brytanii

Świat

rserg / Shutterstock.comŻydzi opuszczą Wielką Brytanię?

Jeden na czterech Żydów mieszkających w Wielkiej Brytanii rozważał w ostatnich dwóch latach możliwość wyjazdu z Wielkiej Brytanii, a ponad połowa badanych nie wiąże przyszłości ze Zjednoczonym Królestwem - wynika z badania YouGov.

Sondaż powstał na zlecenie Kampanii Przeciwko Antysemityzmowi (CAA). YouGov przepytał ponad 2,2 tys. brytyjskich Żydów i 58 proc. z nich zapewnia, że nie wiąże w długim okresie swej przyszłości z Wielką Brytanią. 45 proc. czuje zagrożenie ze strony islamskich ekstremistów, a ponad połowa badanych padła ofiarą antysemickich wystąpień w ostatnich dwóch latach.

Badanie dotyczyło nie tylko odczuć Żydów mieszkających w Wielkiej Byranii, ale także stosunku Brytyjczyków do tej mniejszości. Analitycy ostrzegają, że 45 proc. badanych Brytyjczyków zgadza się co najmniej z jedną antysemicką opinią. Około 25 proc. uważa, że "Żydom bardziej zależy na pieniądzach niż przeciętnym Brytyjczykom", a jeden na sześciu badanych zaznacza, iż "Żydzi uważają się za lepszych od innych" i "mają zbyt dużą władzę w mediach". "Mimo że poziom antysemityzmu w Wielkiej Brytanii jest niższy niż w innych częściach Europy, wyniki badania powinny być sygnałem alarmowym. Jesteśmy w ważnym momencie - jeżeli antysemityzm nie spotka się z polityką zera tolerancji, zjawisko będzie się nasilać, a mieszkający tu Żydzi będą coraz częściej zastanawiać się nad swoim miejscem w kraju" - powiedział przewodniczący CAA Gideon Falter. YouGov przepytał ponad 3,4 tys. Brytyjczyków. Sondaż przeprowadzono po atakach w Paryżu na siedzibę tygodnika satyrycznego publikującego w przeszłości karykatury religijne i sklep koszerny, w którym zginęło czterech Żydów.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: rserg / Shutterstock.com