Świat

Święty Jan Paweł II? Kardynał Martini miał wątpliwości

Świat

Wikipedia CC BY SA | RaminusFalconKardynał Carlo Maria Martini zmarł w 2012 roku

Nieżyjący już włoski kardynał Carlo Maria Martini miał wątpliwości, czy należy beatyfikować i kanonizować Jana Pawła II - ujawnia w środę „Corriere della Sera”. Dziennik opublikował fragmenty zeznań hierarchy z procesu beatyfikacyjnego.

Wśród zastrzeżeń emerytowany arcybiskup Mediolanu wymienił niezbyt jego zdaniem „szczęśliwy” dobór współpracowników i nominacje, zwłaszcza pod koniec pontyfikatu.

Zastrzeżenia kardynała

Ponadto kardynał Martini wyraził opinię, że polski papież nadmiernie wspierał ruchy katolickie kosztem lokalnych Kościołów. W rezultacie – argumentował włoski purpurat - zwłaszcza podczas podróży „ludzie postrzegali Jana Pawła II trochę jako biskupa świata, ale rola Kościoła lokalnego i biskupa była przysłonięta”.

Kardynał Martini z ogromnym uznaniem wypowiedział się zarazem o „cnocie wytrwałości” papieża Polaka w obliczu trudności. Zarazem zastrzegł: „Nie potrafiłbym powiedzieć, czy wytrwał nawet więcej niż powinien, biorąc pod uwagę jego zdrowie. Osobiście uważałbym, że miał powody, by wcześniej się wycofać”.

"Wystarczy historyczne świadectwo"

W konkluzji swych zeznań, złożonych przed trybunałem kanonicznym w 2007 roku, kardynał Martini stwierdził: „Nie chciałbym nazbyt podkreślać potrzeby jego kanonizacji, ponieważ wydaje mi się, że wystarczy historyczne świadectwo jego poważnego oddania Kościołowi i służbie na rzecz dusz”. Kardynał Martini wyraził także ogromny podziw dla Jana Pawła II nazywając go „gorliwym i wiernym sługą” Kościoła. W jego opinii najmocniejszą stroną polskiego papieża i najważniejszym aspektem jego pontyfikatu były spotkania z tłumami ludzi, zwłaszcza z młodzieżą. W jego zeznaniach mowa też jest o odwadze Jana Pawła II, który po zamachu z 13 maja 1981 roku nie zrezygnował z wychodzenia do tłumów i dalej „narażał się na niebezpieczeństwa”.

"Ten proces za szybko postępuje"

Dziennik „Corriere della Sera” zauważył, że emerytowany metropolita mediolański nie był jedyną osobą, która z rezerwą podchodziła do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego polskiego papieża, otwartego mniej niż trzy miesiące po jego śmierci. Przypomina na przykład opinię byłego prymasa Belgii, kardynała Godfrieda Danneelsa: „Ten proces za szybko postępuje. Świętość nie potrzebuje uprzywilejowanej ścieżki”. Zeznania w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II złożyło łącznie 114 osób.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | RaminusFalcon

Raporty: