Ostatnie przygotowania. Pielgrzymi w Panamie czekają na przyjazd papieża

Świat

Ostatnie przygotowania. Pielgrzymi w Panamie czekają na przyjazd papieżaFilip Folczak | ToTeraz, TVN24
wideo 2/9

Do stolicy Panamy zjechali już pielgrzymi, którzy ostatnie dnie spędzali w domach Panamczyków w całym kraju. We wtorek startują Światowe Dni Młodzieży, a na miejscu jest Filip Folczak z ToTeraz.pl, który dla TVN24 relacjonuje to wydarzenie.

- Gdy wyjeżdżaliśmy z Dni Diecezjalnych z naszej parafii, większość płakała - mówi ksiądz Daniel Glibowski z Radomia. Jak mówią Polacy w Panamie, "pomiędzy ludźmi nawiązały się wyjątkowe więzi". - Chcieli nam pokazać wszystkie swoje tradycje - opowiada ksiądz Glibowski. Jak mówi, gospodarzy Polacy mobilizowali do ślubu i obiecali, że na ten ślub przylecą. Ze strony gospodarza padły deklaracje, że jeśli będzie termin, to para ślub weźmie w przyszłym miesiącu.

A jak wygląda miasto, w którym odbywają się Światowe Dni Młodzieży?

W centrum Panamy stoi kilkadziesiąt wieżowców, z czego większość z nich jest nieoświetlona w nocy. Dlaczego? Większość mieszkań jest niezamieszkana. - Kupują je inwestorzy z Chin i Stanów Zjednoczonych, tak lokując swój kapitał - mówi Folczak.

Prawie 50 procent Panamczyków żyje na granicy skrajnego ubóstwa lub poniżej tej granicy, a większość mieszkańców Panamy jest zatrudniona przy obsłudze Kanału Panamskiego. On sam jest jedną z atrakcji, która szczególnie przyciąga pielgrzymów z całego świata przyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży.

Na ulicach widać wielu policjantów. - Nawet kiedy kupuje się bilet na stacji metra podchodzi do nas asystent i pyta, czy wszystko jest w porządku - mówi Folczak. Na ulicach ustawione są już betonowe zapory, które uniemożliwiają wjazd samochodów na obszary, na których będą odbywały się wydarzenia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży.

W trosce o bezpieczeństwo na ulicach umieszczono także wykrywacze metalu i urządzenia do prześwietlania bagażu.

Wszystko więc wydaje się być dopięte na ostatni guzik, a pielgrzymi czekają już tylko na papieża Franciszka, który w Panamie pojawi się w środę. Tego dnia polscy pielgrzymi spotkają się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall, gdzie mszy świętej będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi bp Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, bo właśnie tam, w 1983 roku mszę odprawił Jan Paweł II.

Odliczanie do startu Światowych Dni MłodzieżyJeffrey Arguedas | PAP/EPA/

Autor: Filip Folczak, akw/mtom / Źródło: TVN24, ToTeraz.pl

Źródło zdjęcia głównego: ToTeraz, TVN24

Tagi:
Raporty: