"Światem rządzi Goldman Sachs, a nie rządy"

Świat

Aktualizacja:
LeadingTrader.comAlessio Rastani - zdaniem wielu internautów, oszust

Rynek się załamie i na tym można zarobić. Co więcej, to nie rządy rządzą światem, ale bank Goldman Sachs - stwierdził w poniedziałek w wywiadzie dla BBC Alessio Rastani, przedstawiający się jako niezależny makler. Wywiad wywołał burzę, nie tylko z powodu radykalnych opinii. Zaraz po rozmowie, w sieci zawrzało, wielu internautów zastanawia się, czy Rastani nie jest oszustem, członkiem grupy Yes Men zajmującej się obnażaniem metod działania wielkich korporacji.

W poniedziałek w BBC Rastani powiedział, że plan ratunkowy dla gospodarki europejskiej się nie powiedzie, bo rynek jest rządzony przez strach, a wielcy gracze wycofują się na bezpieczne pozycje - skupują obligacje skarbowe czy dolary. - Dlatego to się nie uda - mówił makler.

- Jestem traderem, nie obchodzą mnie tego typu rzeczy [jak ratowanie rynku - red.]. Jeśli widzę okazję, wykorzystuję ją. Dlatego dla większości traderów nie jest ważne, jak oni [rządy] zamierzają uzdrowić gospodarkę i całą sytuację. Naszym celem jest zarobić na tym - powiedział z rozbrajającą szczerością.

Rządy nie rządzą światem. Światem rządzi Goldman Sachs. Goldman Sachs nie dba o plan ratunkowy, podobnie jak wielkie fundusze inwestycyjne. Alessio Rastani

Kryzys - wielka okazja

Jak sam podkreśla, przez ostatnie trzy lata śnił o kolejnej recesji, bo na recesji też świetnie można zarobić. Przypominał w tym kontekście Wielki Kryzys z lat 30 XX wieku, na którym wiele osób zarobiło krocie.

- To jest okazja. Gdy rynek się załamuje, gdy euro i wielkie giełdy się załamują, jeśli wiesz co robić, jeśli masz odpowiedni plan, możesz na tym dużo zarobić - przekonywał.

"Światem rządzi Goldman Sachs"

Rastani mówił też, że obecny kryzys jest jak rak i wszyscy ludzie muszą podjąć odpowiednie działania, bo politycy za nich tego nie zrobią. - Rządy nie rządzą światem. Światem rządzi Goldman Sachs - perorował. - Goldman Sachs nie dba o plan ratunkowy, podobnie jak wielkie fundusze inwestycyjne - dodał.

Dlatego ludzie powinni zadbać o swoje aktywa, bo - w ocenie Rastaniego - za 12 miesięcy "oszczędności milionów ludzi wyparują, a to dopiero początek".

Oszust w studio?

Tuż po wyemitowaniu wywiadu w sieci zawrzało. Według wielu internautów, Alessio Rastani jest w rzeczywistości oszustem, członkiem grupy Yes Men, która obnaża oblicze wielkich korporacji i wielokrotnie w przeszłości dokonywała podobnych prowokacji, podszywając się pod reprezentantów ogromnych przedsiębiorstw (m.in. McDonald's) lub organizacji (Światowa Organizacja Handlu).

BBC prowadzi dochodzenie w sprawie doniesień, że padła ofiarą inteligentnego oszustwa, ale na chwilę obecną niczego takiego nie stwierdzono.

Jak podkreślają media, strona internetowa Rastaniego LeadingTrader.com jest pełna zdjęć z jego przemówień, ale dostarcza bardzo mało informacji o jego doświadczeniu zawodowym.

Źródło: "Daily Mail", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: LeadingTrader.com