Świat

Świąteczne pojednanie w Gruzji

Świat

Aktualizacja:

W Gruzji rozpoczęły się prawosławne święta Bożego Narodzenia. W uroczystej liturgii w Katedrze Trójcy Św. w Tibilisi udział wzięli rywale do fotela prezydenckiego, Michail Saakaszwili i lider opozycji Lewan Gaczecziładze.

Uroczysta msza w stolicy Gruzji rozpoczęła obchody świąt Bożego Narodzenia.

Gruziński Kościół Prawosławny to jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich. Założony został w I wieku przez apostoła Andrzeja, który powołał w Atskuri pierwsze na ziemiach gruzińskich chrześcijańskie biskupstwo. Na czele kościoła stoi Katolikos - Patriarcha Całej Gruzji. Od 1977 roku jest nim Eliasz II.

Szczególnego wymiaru spotkaniu obecnego prezydenta z liderem opozycji dodaje fakt, że Saakaszwili i Gaczecziładze walczą o fotel prezydencki. Jak podała Centralna Komisja Wyborcza, po przeliczeniu głosów pochodzących z kraju, dojdzie do reelekcji Michaila Saakaszwilego. Urzędujący prezydent otrzymał 52,8 procent głosów, a Gaczecziładze 27. W stolicy gruzji doszło do demonstracji opozycji, która kwestionuje wyniki wyborów. Przeciwnicy Saakaszwilego mają wznowić protest jutro.

Przeczytaj więcej o wyborach w Gruzji.

Źródło: Reuters, TVN24