Świat

2018 rok już nadszedł

Świat


Na długo zanim w Europie zaczną strzelać korki od szampana, nowy rok jako pierwsze na świecie przywitało małe wyspiarskie państwo Samoa na Pacyfiku, a krótko później Nowa Zelandia. 2017 rok pożegnali już mieszkańcy Australii, Korei Północnej i Południowej oraz Chin.

21:48

19:09

17:31

17:18

Północ wybiła także w Korei Północnej

16:33
USA szykują się do Sylwestra
USA szykują się do SylwestraTVN 24
16:32
Moskwa czeka na Nowy Rok
Moskwa czeka na Nowy RokTVN 24
16:02

Korea Południowa i Japonia przywitały Nowy Rok

14:11

Wielu na długo przed początkiem imprezy w Sydney koczowało w namiotach i śpiworach, aby zapewnić sobie najlepszy widok na pokaz fajerwerków. Organizatorzy szacują, że nawet 1,6 mln osób oglądało pokaz.

W Australii jest pięć stref czasowych.

12:40

W południe polskiego czasu północ wybiła już także w stolicy Nowej Zelandii Wellington w południe czasu polskiego. W Auckland, największym nowozelandzkim mieście, pół tony materiałów pirotechnicznych zainstalowano na szczycie wieży Sky Tower, skąd odpalono 3 tysiące fajerwerków. Jak informuje "The Independent" przygotowania do pokazu rozpoczęto pół roku temu.

Sześć miesięcy przygotowań, pół tony fajerwerków. Nowa Zelandia powitała 2018 rok
Sześć miesięcy przygotowań, pół tony fajerwerków. Nowa Zelandia powitała 2018 rokReuters

W 2011 roku władze Samoa zdecydowały się "przesunąć" kraj ze wschodniej na zachodnią stronę linii zmiany daty. Celem było ułatwienie handlu z Australią i Nową Zelandią, ale przy okazji kraj może odtąd witać Nowy Rok jako pierwszy, a nie ostatni.

Co ciekawe, zaledwie godzinny lot dzieli Samoa od Samoa Amerykańskiego, które jest terytorium zamorskim USA i jest położone po drugiej stronie linii zmiany daty i wita przyjście Nowego Roku jako jedno z ostatnich miejsc na świecie. Podczas zabaw sylwestrowych mieszkańcy Samoa i turyści z całego globu witają nadejście Nowego Roku sztucznymi ogniami oraz tradycyjnymi pokazami żonglerki i tańca.

Nowy rok powitały też: Tonga i Kiribati.

Autor: tmw / Źródło: PAP, The Independent

Pozostałe wiadomości