Świat

Świat solidarny z Polską

Świat

Aktualizacja:

Po śmierci Lecha Kaczyńskiego flagi Unii Europejskiej przed Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim opuszczono do połowy masztu. - To był przyjaciel i wielki polski polityk - powiedział wcześniej szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Kondolencje po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego płyną z całego świata. W bólu z Polakami łączyli się przywódcy Francji, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela i wielu innych krajów. O wyrazach współczucia nie zapomniały też sekretarze generalni NATO i OBWE.

Lista osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu, przekazana przez Kancelarię Prezydenta

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem wstrząsającą informację o katastrofie samolotu, na którego pokładzie był mój przyjaciel i wielki polski polityk, prezydent Polski, Lech Kaczyński - oświadczył przewodniczący PE po otrzymaniu informacji o tragicznym wypadku. - Z ciężkim sercem myślę o wszystkich osobach, które wraz z nim były na pokładzie samolotu. Zginęli w służbie Ojczyźnie, w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd pomordowanym polskim oficerom - dodał.

- To niewyobrażalna katastrofa w skali Europy. Nigdy jeszcze nie zginęło tak wiele osób pełniących najwyższe funkcje w Polsce, wybranych przez obywateli jednego z państw Europy, według reguł demokracji. Pełnili służbę w imieniu obywateli. Jako przewodniczący PE składam w imieniu wszystkich eurodeputowanych kondolencje dla rodzin i najbliższych tych, którzy zginęli. Przekazuję także wyrazy wsparcia dla wszystkich Polaków i polskich władz - podkreślił.

Jerzy Buzek i Lech Kaczyński znali się 30 lat. Poznali się w czasach Solidarności.

Kondolencje na ręce Polaków złożyli też szefowie poszczególnych frakcji w Parlamencie Europejskim: chadeków (Joseph Daul) i socjalistów (Martin Schulz).

Szef KE: Kaczyński był oddany UE

„Składam wyrazy najgłębszego współczucia dla polski z powodu śmierci Prezydenta Kaczyńskiego, Jego Małżonki oraz wszystkich tych, którzy zginęli wraz z nimi w tak tragicznych okolicznościach w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej” – głosi oświadczenie szefa KE Jose Manuela .

„Współpracowałem bardzo blisko z Prezydentem Kaczyńskim w duchu lojalności i darzyłem go szacunkiem jako prawdziwego polskiego patriotę, który jednocześnie był bardzo oddany Unii Europejskiej, a także takim wartościom jak wolność i solidarność” – czytamy w oświadczeniu Barroso.

Kilka godzin później wiceszef gabinetu komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, Piotr Serafin poinformował, że "Jose Barroso zdecydował o opuszczeniu na znak żałoby flag Unii Europejskiej przed główną siedzibą Komisji Europejskiej. To symboliczny gest, którym Komisja Europejska chce się połączyć w bólu i cierpieniu z Polakami". 27 flag Unii Europejskiej przed KE zostało opuszczonych dokładnie o godzinie 17.30 do odwołania. Flagi Polski i UE opuszczono też przez siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Unijna dyplomacja składa kondolencje

Ze strony Unii Europejskiej solidarność z Polakami wyraziła też szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Ashton rozmawiała telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. - Chciałabym przekazać moje najszczersze kondolencje narodowi polskiemu i wyrazić solidarność z panem w tej bardzo trudnej i smutnej chwili. Chcę zwłaszcza wyrazić współczucie dla rodzin i przyjaciół tych, którzy zginęli - powiedziała Sikorskiemu Ashton, cytowana w komunikacie prasowym.

Komunikat głosi, że na prośbę strony polskiej szefowa unijnej dyplomacji odłożyła zaplanowaną na poniedziałek swoją pierwszą podróż do Warszawy. Podano, że do wizyty dojdzie w innym terminie.

Przewodniczący Rady Europejskiej: Polska straciła wielkiego patriotę

Składając kondolencje i przekazując Polakom wsparcie w imieniu UE z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podkreślił, że Polska straciła wielkiego patriotę.

- Znałem prezydenta Kaczyńskiego osobiście z kilku spotkań w Radzie Europejskiej, a także w Warszawie, i jestem zasmucony jego śmiercią. Polska straciła wielkiego patriotę i głowę państwa. Jego politycznym zobowiązaniem była służba polskiemu narodowi - oświadczył Van Rompuy.

Jak podkreślił, katastrofa samolotu, którym leciała para prezydencka wraz z polską delegacją na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jest "straszliwą stratą dla Polski". - Chcę wyrazić moje szczere kondolencje dla rodzin prezydenta i pozostałych ofiar, dla premiera Donalda Tuska oraz Polaków. Chcę przekazać im wsparcie Unii Europejskiej w tych wyjątkowo bolesnych okolicznościach - dodał Van Rompuy.

UE solidarna z Polską

Hiszpańskie przewodnictwo w Unii Europejskiej w imieniu całej organizacji wyraziło w sobotę solidarność z Polską. - Wyrażam naszą solidarność z mieszkańcami i całym narodem polskim w obliczu tej tragedii - oświadczył hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos, występując w imieniu hiszpańskiego przewodnictwa w UE.

Przekazał też "wyrazy solidarności i wsparcia w momencie ważnym dla wszystkich Polaków i wszystkich Europejczyków".

ONZ zaszokowany

"Sekretarz generalny był zszokowany, dowiedziawszy się, że w wypadku samolotu stracił życie polski prezydent Lech Kaczyński, jego żona oraz wielu innych ludzi, w tym wysocy urzędnicy" - oświadczył w komunikacie rzecznik sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

"W imieniu Narodów Zjednoczonych sekretarz generalny składa głębokie kondolencje mieszkańcom i rządowi Polski oraz rodzinom zmarłych" - napisano w dokumencie.

NATO: Tragedia dla bliskich i dla Polski

Kondolencje Polakom złożył też sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen. - W imieniu całego NATO i moim osobiście, wyrażam moje głębokie kondolencje narodowi polskiemu, rodzinie prezydenta oraz rodzinom tych, którzy zginęli w tym straszliwym wypadku. To tragedia dla nich i dla Polski. Moje myśli są dziś z nimi - oświadczył sekretarz generalny NATO.

OBWE: Nasze serca są z wami

- Składam moje najgłębsze kondolencje Polakom i rodzinom zabitych w tym tragicznym incydencie. Nasze serca są z wami z tym trudnym czasie – powiedział na wieść o katastrofie sekretarz generalny OBWE i jednocześnie szef kazachskiego MSZ Kanat Saudabajew.

USA: To ogromna strata dla świata

W specjalnym, opublikowanym po katastrofie Tu-154 oświadczeniu prezydent USA Barack Obama podkreślił wybitną rolę Lecha Kaczyńskiego w walce Polski o wolność i więzi przyjaźni, wiążące go z Ameryką.

"Dzisiejsza strata jest ogromnym ciosem dla Polski, Stanów Zjednoczonych i dla świata. Prezydent Kaczyński był wybitnym mężem stanu, który odegrał kluczową rolę w ruchu Solidarności i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie postępu, wolności i ludzkiej godności. Wraz z nim zginęło wielu najwybitniejszych cywilnych i wojskowych przywódców, którzy przyczynili się do inspirującej demokratycznej transformacji Polski. Łączymy się z polskim narodem w żałobie z powodu ich odejścia" - głosi oświadczenie amerykańskiego prezydenta.

"Jesteśmy dziś pogrążeni w wielkim smutku w Ameryce. USA łączą z narodem Polski głębokie i nierozerwalne więzi. Więzi te reprezentuje siła naszego sojuszu, przyjaźni między naszymi narodami i nadzwyczajny przyczynek Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy pomogli ukształtować nasz naród" - czytamy w oświadczeniu.

W sobotę rano Obama zatelefonował do premiera Tuska, składając mu kondolencje z powodu śmierci prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki. - Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Kaczyńskich, z bliskimi tych, którzy zginęli w tragicznej katastrofie, i z całym polskim narodem - powiedział prezydent USA.

Wielka Brytania: Cały świat pogrążony w szoku

Cały świat jest pogrążony w smutku z powodu śmierci polskiego prezydenta, jego małżonki i wszystkich, którzy im towarzyszyli - powiedział premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Szef brytyjskiego rządu przerwał kampanię wyborczą, którą prowadzi tego dnia w Szkocji, by złożyć hołd prezydentowi Polski.

Przywódca brytyjskich konserwatystów David Cameron mówił w sobotę o "bardzo czarnym dniu dla Polski". Lecha Kaczyńskiego nazwał "bardzo odważnym polskim patriotą", podkreślając jego zasługi dla wolności, wierność przekonaniom i wielką wiarę, jaką pokładał w swoim kraju.

Królowa Elżbieta II głęboko zasmucona

Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła głęboki smutek po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotu, do której doszło w sobotę pod Smoleńskiem. Kondolencje złożył też książę Karol, brytyjski premier i władze Irlandii.

"Z głębokim smutkiem dowiedziałam się o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy Pani Kaczyńskiej" - oświadczyła brytyjska monarchini w liście do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

"Przy tej smutnej okazji przypominam sobie długą i budzącą szacunek karierę prezydenta Kaczyńskiego w służbie państwu oraz jego rolę w ruchu Solidarności" - napisała.

„Śmierć wielu innych pierwszoplanowych polskich osobistości, w tym byłego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, pogłębia tę tragedię. Chciałabym złożyć moje najgłębsze kondolencje całemu narodowi polskiemu" - oświadczyła królowa. Lech Kaczyński był z oficjalną wizytą w W.Brytanii w listopadzie 2006 r. i odwiedził wówczas Elżbietę II w Pałacu Buckingham. Wcześniej przebywał w Londynie jako prezydent Warszawy. W ub.r. do Londynu przyjechała Maria Kaczyńska w związku z festiwalem kultury polskiej Polska!Year, który był jej inicjatywą. Także Ryszard Kaczorowski kilka razy był zapraszany do Pałacu Buckingham na oficjalne przyjęcia.

Rosja: Tragedia dla dwóch narodów

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przesłał na ręce marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego kondolencje w związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem. Potwierdził wszystkie tragiczne informacje dotyczące ofiar katastrofy. - Jesteśmy teraz razem z całym narodem polskim - powiedział prezydent Rosji.

Dodał, że jest to także tragedia dla Rosjan. - Dzisiejszy dramat jest tragicznym zbiegiem okoliczności, który sprawia, że jego miejsce staje się mistyczne. Prezydent Rosji zapewnił, że zrobi wszystko, aby wyjaśnić okoliczności katastrofy.

Z premierem Donaldem Tuskiem rozmawiał po katastrofie Władimir Putin, a o tragedii dla obu narodów mówił przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kosaczow.- Jest to ogromna tragedia dla całego narodu polskiego. Zginął szef państwa. Niezależnie od jego poglądów politycznych i przynależności partyjnej, pogrążyliśmy się w bólu razem z polskim narodem - oznajmił Kosaczow. Rosyjski parlamentarzysta wyznał, że jest w szoku. - Katyń zabrał nowe ofiary - podkreślił.

Ukraina: Smucimy się z rodzinami ofiar

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył Polakom wyrazy współczucia w związku ze śmiercią Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem.

"Z wielkim żalem i trudnym do wyrażenia bólem przyjęto na Ukrainie tragiczną wieść o katastrofie samolotu, w którym przebywał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką oraz przedstawicielami politycznego i duchowego kierownictwa państwa" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez kancelarię prezydencką w Kijowie.

"W tym okresie głębokiej żałoby podzielamy ból straty, którą poniósł zaprzyjaźniony naród i smucimy się wraz z rodzinami ofiar. W imieniu narodu Ukrainy i w moim własnym proszę przekazać wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia rodzinom i bliskim tych, którzy zginęli i całemu narodowi polskiemu" - podkreślono w oświadczeniu prezydenta Janukowycza.

Francja: Kaczyński poświęcił życie dla kraju

Wielki poruszenie i głęboki smutek – to reakcja prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, gdy dowiedział się o śmierci Lecha Kaczyńskiego. "W tym bolesnym momencie" francuski prezydent "przekazuje wyrazy współczucia rodzinie prezydenta Kaczyńskiego oraz rodzinom wszystkich ofiar tego wypadku i pragnie wyrazić, w swoim własnym imieniu oraz w imieniu narodu francuskiego, najgłębsze kondolencje" - napisano w komunikacie opublikowanym przez Pałac Elizejski.

"Po tym tragicznym wydarzeniu, które pogrążyło Polskę w żałobie, (prezydent) pragnie przypomnieć o wyjątkowej przyjaźni, jaka łączy Francję i Polskę oraz Francuzów i Polaków" – czytamy w dokumencie. Francuski prezydent "oddał cześć pamięci" Lecha Kaczyńskiego, "który kierował się żarliwym patriotyzmem" i który "poświęcił życie dla swojego kraju".

Z kolei szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner określił prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako „męża stanu o dużych walorach moralnych”.

Niemcy w szoku

Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle jest głęboko zszokowany śmiercią prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. To "tragiczne godziny" dla sąsiedniego narodu - oświadczył w sobotę szef niemieckiej dyplomacji przebywający z wizytą w RPA.

- Niemcy głęboko łączą się w tej godzinie z Polakami - oświadczył Westerwelle. I zaznaczył, że poznał prezydenta Kaczyńskiego jako mądrego i energicznego partnera do rozmów i również osobiście mocno odczuwa jego śmierć.

Wraz z Kaczyńskim i innymi ofiarami tej "tragicznej katastrofy" także cała Europa straciła osobowości, na których można było budować, "kiedy było trzeba" - oświadczył szef niemieckiego MSZ.

"Do głębi wstrząśnięta" katastrofą jest też Angela Merkel. Dodała, że wyda oświadczenie w tej sprawie w późniejszych godzinach po powrocie do Berlina. Na 14.30 zapowiedziano spotkanie niemieckiej kanclerz z prasą. Merkel przebywa w sobotę przed południem w dowództwie operacyjnym Bundeswehry w Poczdamie.

Izrael: Dzielimy z Polakami głęboki ból

Przedstawiciele izraelskich władz złożyli w sobotę Polakom kondolencje po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podkreślili przy tym, że był on uważany za przyjaciela państwa żydowskiego.Kondolencje przesłano nie zważając na trwający szabas, co zdarza się wyjątkowo rzadko - podkreśla agencja AFP.

W oświadczeniu przekazanym stronie polskiej przez ambasadę Izraela, prezydent Szimon Peres wyraził poruszenie katastrofą i złożył Polakom wyrazy współczucia. Jak zaznaczył, wiadomość o śmierci Lecha Kaczyńskiego, jego żony i pozostałych przedstawicieli władz RP przyjęto w Izraelu z "olbrzymim bólem, szokiem i zdumieniem". "Katastrofa jest ciężkim ciosem dla narodu polskiego i całego świata" - napisano.

"Prezydent Kaczyński i jego małżonka Maria przyczynili się do pogłębienia relacji między narodami polskim i żydowskim, mieli również olbrzymi wkład w zabliźnianie ran przeszłości oraz budowanie wspólnej i lepszej przyszłości" - podkreślił Szimon Peres.

- Rząd i obywatele Izraela wyrażają głęboki żal po tragedii. Dzielimy z Polakami głęboki ból - oświadczył ze swej strony premier Benjamin Netanjahu. - Znałem prezydenta Kaczyńskiego jako wielkiego polskiego patriotę i wielkiego przyjaciela Izraela. Wielce przyczynił się do otwarcia nowej karty w stosunkach między Polakami a Żydami – powiedział premier Izraela.

"Jesteśmy zszokowani jego tragicznym odejściem. Nasze serca są wraz z Polakami" - brzmiało oświadczenie szefa izraelskiej dyplomacji Awigdora Liebermana. "Był prawdziwym przyjacielem Izraela i ludu żydowskiego. Dowiódł tego wiele razy, szczególnie nawiązując z nami ważny sojusz strategiczny" - podkreślił minister.

"Jestem do głębi poruszony, wyrażam moje najszczersze kondolencje dla Polski" - dodał ze swojej strony szef resortu obrony Ehud Barak. Minister złożył też hołd dowództwu polskiej armii, które poniosło śmierć wraz z prezydentem Kaczyńskim, gdy pod Smoleńskiem rozbiła się rządowa maszyna.

Gruzja: Kaczyński był naszym bohaterem

- Jestem wstrząśnięty – powiedział na antenie CNN prezydent Gruzji Miheil Saakaszwili. - Prezydent Kaczyński był jednym z największych przyjaciół, jakich miałem. A nie jest łatwo mieć przyjaciół w polityce – podkreślił. - To ogromne strata nie tylko dla Polski, ale i Gruzji. (…) Gdy Gruzja była bombardowana przyleciał do Tbilisi, mimo że mu to odradzano (…) Wykazał się ogromną odwagą – dodał prezydent Gruzji.

- Nigdy, przenigdy nie zapomnimy tego, co prezydent Kaczyński zrobił dla nas w najtrudniejszym momencie naszej historii (…) Dla mnie jest bohaterem i wielkim osobistym przyjacielem – mówił Saakaszwili. - Lech Kaczyński był duszą Polski, ale myślę, że polska dusza nigdy nie zginie – zakończył.

- Prezydent Micheil Saakaszwili polecił nadać pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji - poinformowały później w sobotę służby prasowe kancelarii prezydenckiej w Tbilisi.

Czesi: Okrutne wydarzenie

O szoku i ogromnej tragedii mówił po wieści o katastrofie prezydent Czech Vaclav Klaus. - To ogromna tragedia i wielka strata - powiedział Klaus i dodał, że „stracił prawdziwego przyjaciela”.

- Tragiczna śmierć polskiego prezydenta, jego małżonki i innych osób jest okrutnym wydarzeniem, które mną wstrząsnęło, zszokowało mnie, zasmuciło i dotknęło osobiście - mówił czeski przywódca. Powiedział, że Lech Kaczyński był wielką osobowością, synem polskiego ludu i nieprzeciętnym człowiekiem.

Słowacja: Kondolencje dla bratniej Polski

Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz określił Polskę jako „bratni kraj” i złożył narodowi polskiemu kondolencje. "W tych chwilach, które wstrząsnęły całym polskim narodem i rodzinami w żałobie, wyrażamy najgłębsze kondolencje pogrążonej w smutku i bratniej Polsce" - brzmi oświadczenie słowackiego prezydenta, przesłane marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu.

Kondolencje na ręce ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego złożył też szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajczak. - To ogromna tragedia, która dotknęła nas wszystkich. Zapewniam Pana, że Słowacja, jako sąsiad i dobry przyjaciel, w tych trudnych chwilach stoi przy Polsce i zrobi wszystko, co możliwe, aby złagodzić skutki tego tragicznego wypadku - powiedział Lajczak.

Dania: Kaczyński będzie zapamiętany

Szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen powiedział, że prezydent Kaczyński "będzie zapamiętany jako wyjątkowy i szanowany polityk, który służył polskiemu narodowi podczas walki o wolność przeciwko komunizmowi i jako prezydent".

Szwecja przerażona tragedią

Przerażenie – to uczucie pojawiło się u premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta na wieść o śmierci Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. „To wielka katastrofa dla naszego sąsiada” - napisał w oświadczeniu. „Nasze myśli są teraz z rodziną i przyjaciółmi ofiar oraz z całym polskim narodem" – czytamy w tekście umieszczonym na oficjalnej stronie szwedzkiego rządu.

Włochy: Najszczersze kondolencje

Kondolencje Polakom złożył też szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini. - Wyrażam szczególną bliskość z najbliższymi prezydenta Kaczyńskiego, instytucjami i narodem polskim, z którym Włochy związane są uczuciami głębokiej przyjaźni – powiedział Frattini cytowany przez agencję Ansa. - Składam najszczersze i najgłębsze kondolencje – dodał.

O kondolencjach dla Polaków nie zapomniał premier Włoch Silvio Berlusconi. - Zaprzyjaźniony kraj ogarnęła wielka żałoba, do której przyłączamy się całym sercem – powiedział szef rządu podczas spotkania z przedsiębiorcami w Parmie na północy Włoch. - Polska to kraj-przyjaciel - podkreślił Silvio Berlusconi, cytowany przez Ansę.

Litwa: Nasze relacje były wspaniałe

Do kondolencji ze świata dołączyli się Litwini. - Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite złożyła w sobotę najgłębsze kondolencje narodowi polskiemu. Z kolei były litewski prezydent Valdas Adamkus przypomniał, że Lech Kaczyński był związany z narodem litewskim i opowiadał się za silnym strategicznym partnerstwem polsko-litewskim.

- Żywił sympatię do Litwinów i nasze relacje były wspaniałe - powiedział Adamkus. Agencja BNS przypomina, że prezydent Kaczyński w czwartek był z wizytą na Litwie.

Łotwa: Wszyscy Łotysze pochylili głowy

Prezydent Łotwy Valdis Zatler, premier Valdis Dombrovskis i szef MSZ Maris Riekstins wysłali do Polski kondolencje po tragedii pod Smoleńskiem.

Prezydent Zatlers wysłał kondolencje na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego dla całego narodu polskiego. "Mój polski odpowiednik Lech Kaczyński i jego żona Maria byli prawdziwymi przyjaciółmi Łotwy. W imię tej przyjaźni wszyscy Łotysze pochylili głowy na znak żałoby, gdy Polacy tak nagle i tragicznie stracili swoich najbliższych i najwyższe władze" - napisał Zatlers.

Premier Dombrovskis i minister Riekstins wysłali listy kondolencyjne z głębokimi wyrazami współczucia do premiera Donalda Tuska i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.

Portugalia milczała przez minutę

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva powiedział, że "jest głęboko wstrząśnięty" śmiercią prezydenta Polski w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. "Lech Kaczyński miał w maju odwiedzić Portugalię, wszystko było już przygotowane" - oświadczył Cavaco Silva.

"Pamiętam prezydenta Polski jako człowieka, który wniósł wielki wkład w umocnienie demokracji i państwa prawa w swoim kraju, w budowę nowoczesnej Polski zintegrowanej z Unią Europejską" - oświadczył szef państwa portugalskiego.

Cavaco wspomniał swą wizytę w Polsce złożoną na zaproszenie prezydenta Kaczyńskiego. W czasie tego spotkania "obaj wiele rozmawialiśmy o stosunkach portugalsko-polskich oraz o przyszłości Unii Europejskiej" - oświadczył prezydent Portugalii.

Delegaci uczestniczący w obradującym w sobotę kongresie Partii Socjaldemokratycznej, głównej siły opozycyjnej w Portugalii, uczcili minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Białoruś: Wielkie nieszczęście na bliskie państwo

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w imieniu narodu białoruskiego i swoim własnym przekazał na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar katastrofy samolotu, w której zginął też prezydent Lech Kaczyński.

"Wielkie nieszczęście spadło na bliskie nam państwo, z którym Białoruś wiążą dawne, serdeczne, historyczne i kulturowe stosunki" - cytuje tekst kondolencji oficjalna agencja BiełTA.

Podkreśla się w nich "uczucie głębokiego żalu po prezydencie i obywatelach Rzeczpospolitej Polskiej, którzy zginęli tragicznie w katastrofie lotniczej".

"Rozumiemy, jakie niepowetowane straty narodowi polskiemu przyniosła ta tragedia" - zaznaczył prezydent Łukaszenka, przekazując wyrazy "poparcia i głębokiego współczucia".

Węgrzy: straciliśmy przyjaciela

Premier Węgier Gordon Bajnai przesłał telegram z kondolencjami do premiera Donalda Tuska i brata polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jarosława w związku z katastrofą polskiego samolotu."Wszyscy członkowie rządu i naród węgierski są głęboko zasmuceni dowiedziawszy się o tej tragedii. Strata nasza jest jeszcze większa zważywszy na przyjaźń, jaką Węgry żywią wobec Polski" - napisał premier Bajnai. Zwrócił się do Węgrów, by wraz z Polakami chwilą milczenia uczcili w sobotę w południe ofiary tragedii.

Wcześniej kondolencje w ambasadzie Polski w Budapeszcie w związku z katastrofą polskiego samolotu rządowego i śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożył prezydent Węgier Laszlo Solyom. "Prezydent Kaczyński stale pracował na rzecz interesów Polski w polityce europejskiej i wyjątkowo troszczył się o przyjaźń polsko-węgierską, upamiętnianą razem co roku" - powiedział Solyom w trakcie wizyty kondolencyjnej. "Byłem głęboko zaszokowany, gdy dowiedziałem się o śmierci polskiego prezydenta, jego żony i innych polskich ofiar, i przekazuję wyrazy głębokiego współczucia w imieniu moim własnym, mojej małżonki i w imieniu Węgier" - podkreślił.

Chiny współczują narodowi polskiemu

Prezydent Chin Hu Jintao wysłał w sobotę do Polski telegram, którym pisze o szoku i smutku na wieść o śmierci prezydenta Kaczyńskiego.

"W imieniu narodu chińskiego i własnym wyrażam głęboki żal w związku ze śmiercią prezydenta Kaczyńskiego i wszystkich ofiar; proszę przekazać moje najszczersze współczucie ich rodzinom i całemu narodowi polskiemu" - napisano w telegramie. Kondolencje Polsce przekazał też chiński premier Wen Jiabao.

Polski samolot Tu-154M z prezydentem na pokładzie rozbił się w sobotę podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku w Rosji. Według pierwszych doniesień, do katastrofy doszło w trudnych warunkach pogodowych. Zginęło 96 osób.

785-700-604 785-700-201 785-700-199 785-700-765 22/601-58-37 22/601-58-24 Specjalne numery telefonów dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie

TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ KONDOLENCJE

Źródło: PAP, CNN