Świat

Świat oszalał na zielono

Świat

Aktualizacja:
17.03 | Irlandczycy wspólnie z całym światem uczestniczą w środę w obchodach święta patrona kraju, św. Patryka. Celebrując to, co irlandzkie z ducha i ciała, zwłaszcza muzykę, pieśni, taniec, kuchnię i sport. A nade wszystko znakomite, irlandzkie piwo. (ENEX, APTN)
ENEX, APTNDzień Św. Patryka

Zielone brody, orkiestry i czapki na rudych głowach można zobaczyć na ulicach całego świata. Tak Irlandczycy obchodzą święto patrona swojego kraju, św. Patryka. Celebrując to, co irlandzkie - muzykę, tańce i sport. A nade wszystko znakomite, irlandzkie piwo.

Tradycyjne święto rozpoczyna się rano w kościołach, by w ciągu dnia przenieść się na ulice i zakończyć wieczorem w pubach.

Import-eksport

 
Premier Irlandii Brian Cowen w odwiedzinach u Baracka Obamy 

Podczas gdy politycy z premierem Brianem Cowenem premierem Irlandii na czele wyjechali za granicę, by promować irlandzkość, do Irlandii z całego świata ściągnęli artyści i turyści, a także fani piłki nożnej.

Mistrzem ceremonii największej w kraju, bo liczącej 3 kilometry parady w Dublinie był legendarny piłkarz Packie Bonner. Impreza przyciągnęła 650 tys. widzów.

Tegorocznej paradzie postanowiono nadać międzynarodowy wymiar w uznaniu dla coraz bardziej wielokulturowego charakteru irlandzkiego społeczeństwa i przekształcenia "irlandzkości" w rodzaj globalnej marki towarowej.

Organizatorzy parady w Cork tym razem wybrali tematykę morską. Waterford świętuje swoją tradycję jako ważne miejsce produkcji ozdobnego szkła. Mistrzem parady w Limerick jest rugbysta Keith Earls.

 
Bez tradycyjnej pinty piwa ani rusz 

Na całym Świecie

Święto irlandzkiej tożsamości od lat ma światowy zasięg. Parady z orkiestrami odbywają się we wszystkich ważniejszych miejscach zamieszkania irlandzkiej diaspory, ocenianej na 70 mln ludzi, z których połowa mieszka w USA. Św. Patryk tradycyjnie otwiera irlandzkim politykom drzwi do Białego Domu.

Tak było i tym razem, gdy premier Cowen prosto z parady w Chicago udał się do Waszyngtonu na spotkanie z wiceprezydentem Joe Bidenem i sekretarz stanu Hilary Clinton. Premier Irlandii wręczył prezydentowi USA miskę koniczyny, będącej symbolem św. Patryka, który miał jej użyć do wytłumaczenia irlandzkim Celtom, czym jest Trójca Święta.

W Londynie obchody dnia św. Patryka odbyły się w niedzielę na Placu Trafalgaru w atmosferze festynu. Nowym elementem tradycyjnej parady były ryksze, które napędzały platformy z muzykami i tancerzami w czasie uroczystego pochodu. W środę parady odbędą się w największym na wyspach brytyjskich skupisku Irlandczyków - w Liverpoolu, a także w Birmingham, Nottingham, Glasgow i Cardiff.

Na zielono, a więc w kolorze Szmaragdowej Wyspy, oświetlony zostanie znany telewidzom z całego świata z noworocznych fajerwerków symbol Londynu - The London Eye. Zazieleni się też w Sydney, Nowym Jorku i Toronto, gdzie podświetlone zostaną: Opera, Empire State Building oraz Wieża CN.

W Polsce też nie zabrakło irlandzkich akcentów - niemal każdy pub obchodzi dziś hucznie dzień św. Patryka, sowicie lejąc zielone piwo do ciężkich kufli.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: ENEX, APTN