Świat

Super burmistrz popiera weterana

Świat

EPAGiuliani i McCain wystąpili razem w środę wieczorem na spotkaniu w Kalifornii.

Były burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani, który wycofał się z wyścigu Republikanów o nominację prezydencką, poparł kandydaturę senatora Johna McCaina.

Giuliani i McCain wystąpili razem w środę wieczorem na spotkaniu w Kalifornii. Były burmistrz nazwał senatora "inspirującym przywódcą" i podkreślił jego bohaterską kartę w czasie wojny wietnamskiej. - Jestem spokojny, że ten człowiek jest przygotowany, aby być prezydentem USA w czasach wielkich zagrożeń. Podzielamy tę samą wizję przyszłości naszej partii i najważniejszych wyzwań stojących przed naszym krajem. Obaj uważamy, że Ameryka musi pozostać w ofensywie, aby wygrać wojnę wypowiedzianą nam przez terrorystów - powiedział.

Jestem spokojny, że ten człowiek jest przygotowany, aby być prezydentem USA w czasach wielkich zagrożeń. Rudolf Giuliani, były kandydat na prezydenta USA

Zarówno McCain, jak i Giuliani popierają kontynuowanie wojny w Iraku, uważając ją, podobnie jak prezydent Bush, za ważny front walki z terroryzmem islamskim. Giuliani zaznaczył też, że senator jest przekonanym konserwatystą, zwłaszcza w sprawach gospodarczych - opowiada się za dyscypliną fiskalną i ograniczaniem niepotrzebnych wydatków. McCain podziękował i odwzajemnił komplementy: nazwał byłego burmistrza "bohaterem narodowym", którego przyjaźnią jest zaszczycony.

Giuliani i McCain nie szczędzili sobie ciepłych gestówGiuliani i McCain nie szczędzili sobie ciepłych gestówEPA

Poparcie Giulianiego, który mimo słabego wyniku w prawyborach cieszy się nadal wielką popularnością w USA - był nawet nazywany "burmistrzem Ameryki" - może znacznie pomóc McCainowi w umocnieniu jego pozycji lidera w walce o nominację z byłym gubernatorem Massachusetts Mittem Romney'em.

Jak zmarnować szansę

Sam Giuiliani jeszcze jesienią w sondażach zdecydowanie przewodził stawce kandydatów do nominacji. Później jednak zaczął tracić poparcie po ujawnieniu kłopotliwych faktów z jego życia osobistego - m.in. rozwodu, w wyniku którego jego dzieci przestały z nim rozmawiać - a także wykorzystywania przywilejów urzędu dla prywatnych spraw.

Zaszkodziła mu także uporczywa obrona byłego szefa policji nowojorskiej oskarżonego o korupcję. Przyjął poza tym ryzykowną taktykę w prawyborach, ignorując kilka pierwszych głosowań: w Iowa, New Hampshire i Południowej Karolinie, gdzie nie prowadził nawet kampanii wyborczej. Skupiał wszystkie siły i fundusze na kampanii na Florydzie, gdzie liczył na zwycięstwo, które miało go "katapultować" na czoło przed tzw. superwtorkiem, czyli prawyborami w ponad 20 stanach 5 lutego. Na Florydzie zdecydowanie przegrał jednak z McCainem i Romney'em, wobec czego zrezygnował z dalszej batalii.

Według doniesień "Los Angeles times" senatora Johna McCaina ma poprzeć wkrótce popularny gubernator Arnold Schwarzenegger.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA