TVN24 | Świat

"Pomaganie najbardziej potrzebującym jest naszym priorytetem"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Unia Europejska przekaże 30 milionów euro na pomoc humanitarną w Sudanie. Szacuje się, że ponad 9 milionów ludzi w tym kraju potrzebuje pomocy, a głównym problem pozostaje dostęp do żywności.

- Pomaganie najbardziej potrzebującym jest naszym priorytetem. Nowy pakiet pomocy zapewni żywność, schronienie, pomoc medyczną w nagłych wypadkach, dostęp do czystej wody i edukację dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi - powiedział Janez Lenarczicz, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.

Unia Europejska jest wiodącym darczyńcą pomocy humanitarnej w Sudanie. Od 2011 roku UE przeznaczyła prawie 550 milionów euro na pomoc humanitarną w tym kraju, w dużej mierze dla Darfuru. Nowe fundusze będą również wspierać dostarczanie pomocy w rejonie Kordofanu Południowego i Błękitnego Nilu, obszarach, które od lat są odcięte od pomocy międzynarodowej.

UE przyczynia się także do zapobiegania niedożywieniu wśród dzieci poniżej 5 roku życia oraz matek w ciąży i karmiących piersią.

Szacuje się, że ponad 9 milionów ludzi w Sudanie potrzebuje pomocy humanitarnej, a dostęp do żywności pozostaje głównym problemem humanitarnym. Prawie 2 mln osób w Sudanie uciekło ze swoich domów, a kraj przyjął ponad 1 mln uchodźców, którzy żyją głównie dzięki pomocy humanitarnej.

Ponad 9 milionów ludzi w Sudanie potrzebuje pomocy humanitarnejGoogle Maps

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock