Świat

Sudan ma pierwszy rząd po obaleniu dyktatora. Kobieta szefową dyplomacji

Świat


Premier Sudanu Abdalla Hamdok ogłosił w czwartek skład nowego, tymczasowego rządu. To pierwszy gabinet od kwietnia, kiedy odsunięto od władzy wieloletniego dyktatora Omara el-Baszira.

Szef rządu przedstawił na konferencji prasowej w stołecznym Chartumie nazwiska 18 ministrów i przekazał, że nazwiska dwóch kolejnych szefów resortów będą ogłoszone później. Sam Hamdok, ekonomista i były urzędnik ONZ, został mianowany premierem w drugiej połowie sierpnia.

Po raz pierwszy w Sudanie ministrem spraw zagranicznych została kobieta - Asmaa Abdalla. Oprócz niej w skład nowego rządu weszły jeszcze dwie kobiety.

Tekę ministra finansów objął były ekonomista Banku Światowego Ibrahim Elbadawi. Tymczasowa Rada Wojskowa wybrała na ministra obrony gen. Gamala Omara, a na szefa MSW - Idrissa al-Traifiego.

Porozumienie w Sudanie

Rząd utworzono w ramach porozumienia osiągniętego między rządzącą Sudanem Tymczasową Radą Wojskową i opozycją, dotyczącego podziału władzy w trzyletnim okresie przejściowym, po którym ma dojść do demokratycznych wyborów.

Zmiany polityczne w Sudanie rozpoczęły się w kwietniu, gdy obalony został Baszir, który rządził tym krajem prawie 30 lat. Kilka miesięcy wcześniej w Sudanie wybuchły protesty, które początkowo spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw, szybko jednak przekształciły się w demonstracje przeciwko despotycznemu prezydentowi.

Po obaleniu Baszira władzę przejęła Tymczasowa Rada Wojskowa, jednak protesty nie ustały, a społeczeństwo domagało się przekazania władzy w cywilne ręce. Ostatecznie w lipcu Rada i opozycja zawarły porozumienie.

Protesty i przemoc w Sudanie Adam Ziemienowicz | PAP

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: