TVN24 | Świat

Przełomowe porozumienie w Dżubie. "Polska wspiera władze i naród sudański"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Sudanu podpisał w sobotę porozumienie pokojowe z Sudańskim Frontem Rewolucyjnym, skupiającym główne grupy rebeliantów z południa i zachodu kraju. Ma ono zakończyć trwający od dziesięcioleci krwawy konflikt. "Polska wspiera władze i naród sudański na trudnej drodze transformacji i przemian demokratycznych" - przekazało w oświadczeniu polskie MSZ

Uroczyste zawarcie umowy w stolicy Sudanu Południowego Dżubie poprzedzały miesiące negocjacji i podpisane pod koniec sierpnia wstępne porozumienie. Pokój został zawarty między wojskowo-cywilnym tymczasowym rządem Sudanu, który przejął władzę po obaleniu w kwietniu 2019 roku prezydenta Omara el-Baszira, i Sudańskim Frontem Rewolucyjnym, który jest koalicją ugrupowań rebelianckich z Darfuru i południowych prowincji kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Porozumienie ma na celu rozwiązanie trwającego na południu Sudanu od dziesięcioleci konfliktu, w wyniku którego miliony osób zostało wysiedlonych, a setki tysięcy zabitych - pisze Reuters. Po secesji bogatego w ropę naftową Sudanu Południowego w 2011 roku, kryzys ekonomiczny w Sudanie wzmocnił falę protestów i doprowadził do obalenia el-Baszira. Priorytetem nowych władz było zakończenie konfliktu na południu i podpisanie porozumień pokojowych - zauważa agencja Reutera.

PAP

"Historyczne osiągnięcie"

Specjalny wysłannik USA do Sudanu i Sudanu Południowego Donald Booth ocenił, że "to historyczne osiągnięcie". Dodał, że niezbędne będzie zdecydowane i niezwłoczne wprowadzenie w życie wypracowanego porozumienia.

Oświadczenie w sprawie umowy wydało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "MSZ z zadowoleniem odnotowuje porozumienie pokojowe podpisane dzisiaj w Dżubie pomiędzy rządem Sudanu a Sudańskim Frontem Rewolucyjnym. Polska wspiera władze i naród sudański na trudnej drodze transformacji i przemian demokratycznych" - podkreślono we wpisie resortu na Twitterze.

Traktat pokojowy zakłada pewną autonomię prowincji Nilu Błękitnego, Kordofanu Południowego i Kordofanu Zachodniego - wynika z informacji uzyskanych przez Associated Press. Dodatkowo siły rebeliantów mają zostać włączone do regularnych oddziałów armii sudańskiej. Prowincje te będą też przez 10 lat wspomagane dodatkowymi środkami w wysokości 750 milionów dolarów rocznie, a osoby przesiedlone będą mogły wrócić do swoich domów.

SFR należy do prodemokratycznego ruchu, który doprowadził do obalenia el-Baszira, ale jak dotąd członkowie tego ugrupowania nie popierali w pełni rządu tymczasowego - pisze agencja AP.

Porozumienie nie zostało podpisane przez przedstawicieli Ludowego Ruchu Wyzwolenia Sudanu-Północ, największej grupy sudańskich rebeliantów. Ugrupowanie w zeszłym miesiącu zgodziło się jednak na rozmowy z rządem - zaznaczają agencje.

Oprócz przywódców Sudanu, Sudanu Południowego i przedstawicieli rebeliantów, na uroczystość podpisania dokumentu przybyli także prezydenci, Etiopii i Czadu, premierzy Egiptu i Ugandy oraz inni przedstawiciele państw afrykańskich i arabskich - wylicza Reuters. "W imieniu własnym i mieszkańców Federalnej Republiki Somalii składam szczere gratulacje mieszkańcom Sudanu za zakończenie procesu pokojowego i podpisanie historycznego porozumienia" - napisał na Twitterze prezydent Somalii Mohamed Farmaajo.

Autor:momo//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@M_Farmaajo