TVN24 | Świat

Sudan dołączył do listy krajów, które normalizowały stosunki z Izraelem

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Sudan podpisał ze Stanami Zjednoczonymi umowę w sprawie normalizacji stosunków z Izraelem - podały władze w Chartumie. Nastąpiło to podczas wizyty w tym kraju ministra finansów USA Stevena Mnuchina.

Niedawne umowy wynegocjowane przez Stany Zjednoczone między Izraelem a krajami arabskimi - Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), Bahrajnem i Marokiem - uważane są za najważniejsze osiągnięcie administracji ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa w polityce zagranicznej. Umowy z ZEA i Bahrajnem zostały nazwane "porozumieniem Abrahama", ku czci biblijnego patriarchy i koranicznego proroka czczonego zarówno przez żydów, jak i muzułmanów.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

W środę, w czasie jednodniowej wizyty ministra finansów USA Stevena Mnuchina w Sudanie, podpisano umowę w sprawie normalizacji stosunków z Izraelem. Wizyta amerykańskiego urzędnika dotyczyła również możliwej pomocy gospodarczej USA, w tym częściowego umorzenia długu zagranicznego Sudanu, który wynosi 60 mld dolarów. Ministerstwo finansów w Chartumie poinformowało, że podpisana z USA umowa ułatwi spłatę zaległości oraz umożliwi rządowi Sudanu otrzymywanie ponad 1 mld dolarów rocznie z Banku Światowego, po raz pierwszy od niemal 30 lat.

Rekompensaty i usunięcie z czarnej listy

Dołączenie Sudanu do "porozumienia Abrahama" nastąpiło ponad dwa miesiące po tym, gdy Trump ogłosił, że Sudan zacznie normalizować stosunki z Izraelem pomimo odrzucenia tego pomysłu przez sudańskie partie polityczne.

Sudan zgodził się wcześniej zapłacić 335 mln dolarów amerykańskim rodzinom ponad 220 ofiar ataków terrorystycznych na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 roku, przeprowadzone przez Al-Kaidę, gdy jej przywódca, Osama bin Laden, mieszkał w Sudanie. W zamian Trump powiadomił Kongres o zamiarze usunięcia Sudanu z amerykańskiej listy państw sponsorujących terroryzm, o co zabiegał rząd w Chartumie.

Sudan normalizuje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i państwami Zachodu od czasu obalenia byłego przywódcy Omara el-Baszira w kwietniu 2019 roku, który rządził krajem prawie trzy dekady. Przejściowy rząd boryka się jednak z ogromnym deficytem budżetowym, powszechnymi brakami podstawowych towarów, w tym paliw, chleba i lekarstw, oraz z galopującą inflacją.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP