TVN24 | Świat

"Ostatnia szansa" na wznowienie rozmów o Tamie Wielkiego Odrodzenia przed sezonem powodzi

TVN24 | Świat

Autor:
lukl/kab
Źródło:
Reuters
Etiopscy uchodźcy przekraczają granicę z Sudanem
Etiopscy uchodźcy przekraczają granicę z Sudanem

Ostatnie spotkanie władz Egiptu, Sudanu i Etiopii w sprawie Tamy Wielkiego Odrodzenia może być jedyną szansą na wznowienie rozmów. - Te trzy kraje muszą ją wykorzystać, aby osiągnąć porozumienie przed nadchodzącym sezonem powodziowym - powiedział w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Egiptu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Spotkanie kończy się w poniedziałek w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Wcześniejsze próby porozumienia w sprawie gigantycznej Tamy Wielkiego Odrodzenia, którą Etiopia buduje na Nilu Błękitnym, zakończyły się impasem.

CZYTAJ: Jeśli tama pęknie, popłynie krew?

"Szansa, którą muszą wykorzystać"

Etiopia twierdzi, że tama ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego i wytwarzania energii. Egipt obawia się, że zagrozi dostawom wody z Nilu, natomiast Sudan o bezpieczeństwo tamy i regulację przepływu wody przez własne tamy i stacje wodne.

Tama Wielkiego Odrodzenia na Nilu Salini Impregilo

Etiopia oświadczyła, że ​​ponownie zacznie napełniać zbiornik latem, gdy rozpoczną się sezonowe opady deszczu. Sprzeciwiają się temu zarówno Sudan jak i Egipt. - Negocjacje te są ostatnią szansą na wznowienie rozmów, zanim zostanie ona zerwana drugi rok z rzędu. Te trzy kraje muszą ją wykorzystać, aby osiągnąć porozumienie przed nadchodzącym sezonem powodziowym - powiedział w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Egiptu.

W zeszłym tygodniu prezydent tego kraju Abdel Fattah al-Sisi stwierdził, że jeśli zapora wpłynie na dostawy wody w Egipcie, wystąpi "niewyobrażalna niestabilność w regionie".

Zdjęcie satelitarne Wielkiej Tamy Odrodzenia

Spór

Sudan jest uwikłany w intensywny spór graniczny z Etiopią o żyzny region al-Fashqa, a w sobotę zakończył wspólne ćwiczenia wojskowe z Egiptem. W oświadczeniu Sudan poinformował, że Etiopia podniosła stawkę w negocjacjach, starając się wznowić dyskusje na temat dystrybucji wody Nilu.

- Zapraszam wszystkich do nowego startu, do otwarcia jednego lub wielu okien nadziei - powiedział Felix Tshisekedi, prezydent Demokratycznej Republiki Konga i przewodniczący Unii Afrykańskiej, która jest mediatorem w negocjacjach.

Sudan w marcu z zadowoleniem przyjął inicjatywę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby pośredniczyć zarówno w rozmowach o zaporze, jak i w sporze granicznym. Ostatnio wezwał również ONZ, Unię Europejską i Stany Zjednoczone jako mediatorów.

Jak długi jest Nil? tvn24.pl

Autor:lukl/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Salini Impregilo