Świat

Stylista ferrari, chevroleta i peugeota nie żyje

Świat


Słynny stylista samochodów Sergio Pininfarina zmarł we wtorek w Turynie. Media podkreślają, że odszedł jeden z czołowych stylistów światowej motoryzacji. Włoch miał 85 lat.

Pininfarina urodził się w stolicy Piemontu w 1926 roku pod nazwiskiem Farina. Po ukończeniu mechaniki na politechnice turyńskiej rozpoczął pracę w firmie motoryzacyjnej ojca Pinin'a Fariny, którą następnie przejął. Zmienił później nazwisko na tak właśnie brzmiące, co zatwierdzione zostało w 1961 roku przez samego ówczesnego prezydenta republiki - Giovanni Gronchi.

Stylista ferrari, peugeota, maserati

Sławę przyniosły Pininfarinie zaprojektowane przez niego samochody, które przeszły do historii, wśród nich są m.in. modele ferrari, peugeota, maserati.

Dzieła, które bezpośrednio wyszły spod ręki utalentowanego Włocha, to choćby Chevrolet Corvette Rondine z 1963r. czy Cadillac Allante z 1986 r.

Jego autorskie projekty to także Bentley Azure i Peugeot 406 Coupe. Jednak do ulubionych modeli Sergia, należał zaprojektowany prez ojca Cisalfa coupe z 1947r. , które obecnie oglądać można w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Mistrz włoskiego stylu - jak piszą o nim media - był też prezesem wpływowego włoskiego Związku Przemysłowców Confindustria na przełomie lat 80 i 90, a następnie eurodeputowanym.

W 2005 roku prezydent Carlo Azeglio Ciampi mianował wybitnego stylistę samochodów dożywotnim senatorem.

Autor: mki//kdj / Źródło: PAP