Świat

Muzułmańscy studenci giną w strzelaninie. Internauci pytają: gdzie są media?

Świat

TwitterInternauci wytknęli mediom brak obszernych relacji

Śmierć trójki muzułmańskich studentów w Stanach Zjednoczonych przeszła niemal bez echa. Brak obszernych relacji w mediach po strzelaninie w Chapel Hill skłonił internautów do nagłośnienia sprawy w sieci. Pod hashtagiem #ChapelHillShooting - wykorzystanym już ponad milion razy - ludzie wspominają ofiary strzelaniny.

Trójka amerykańskich studentów zginęła we wtorek w trakcie strzelaniny na terenie kompleksu mieszkalnego Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Ofiary to 23-letni Deah Shaddy Barakat, jego 21-letnia żona Yusor Mohammad i jej 19-letnia siostra Razan Mohammad Abu-Salha.

Jak podaje lokalna policja, 46-letni sprawca sam oddał się w ręce funkcjonariuszy. Został zatrzymany i oskarżony o potrójne morderstwo.

Areszt bez kaucji

W środę mężczyzna stanął przed sądem i przyznał, że rozumie zarzuty. Pierwsze przesłuchanie w jego sprawie wyznaczono na początek marca. Do tego czasu oskarżony będzie przebywał w areszcie, bez możliwości wyjścia za kaucją.

"Nasi śledczy starają się wyjaśnić, jakie motywy stoją za tą tragiczną i bezsensowną zbrodnią" czytamy w oświadczeniu policji z Chapel Hill. Według jej wstępnych ustaleń, motywem zbrodni miał być sąsiedzki spór o miejsce parkingowe. Potwierdza to m.in. żona oskarżonego, która zaprzecza, by powodem była religia ofiar. Siostra zamordowanego 23-latka twierdzi jednak, że mężczyzna wielokrotnie nękał jej brata i jego rodzinę. - To dla mnie nie do pomyślenia, że można zabić trzy osoby, strzelając z bliska w głowę z powodu sporu o miejsce parkingowe - dodała siostra zamordowanego.

- Dotarły do mnie informacje o tym, że może to być zbrodnia z nienawiści - powiedział prokurator generalny w Durham, Roger Echols. I dodał, że zanim podejmie jakiekolwiek decyzje, najpierw uważnie przyjrzy się wszystkim dowodom.

Nie ma doniesień

Jak podaje uczelnia, 23-letni Barakat był ich studentem drugiego roku stomatologii. Jego 21-letnia żona jesienią planowała pójść na ten sam kierunek, a jej 19-letnia siostra była studentką Uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej.

Tragedią nie zainteresowały się jednak szeroko ani amerykańskie, ani inne zagraniczne media. Dlatego internauci pod hashtagiem #ChapelHillShooting (strzelanina w Chapel Hill) zaczęli udostępniać wpisy zawierające m.in. zdjęcia ofiar. Tylko na Twitterze w ciągu doby hashtag wykorzystano prawie milion razy - wynika z danych serwisu topsy.com. W czwartek rano udostępnień było już ponad milion.

“'he hates us for what we are and how we look,’” distraught father quoted his daughter as saying #ChapelHillShooting pic.twitter.com/6JcZxRRR5y— Gaza Writes Back (@ThisIsGaZa) luty 11, 2015

#RIP .. They were recently married.. innocent students .. Murdered .. #ChapelHillShooting pic.twitter.com/qZWiXSF9Mv— MC HAMMER (@MCHammer) luty 11, 2015

"Trójka młodych muzułmanów zastrzelona? Nie ma tu żadnej pilnej wiadomości" - krzyczy reporter na rysunku mieszczonym razem z hashtagiem #ChapelHillShooting.

No breaking news here !? @CNN @BBCWorld @FOXTV @washingtonpost @NewYorkTimes11 #ChapelHillshooting pic.twitter.com/Gm1mFafaIW— Rasha (@rbarghash) luty 11, 2015

Oh Allah, grant these murder victims Jannah. Murdered for being muslim. Where is the media? #ChapelHillShooting pic.twitter.com/WfGPUvnBFt— Islamic Inspiration (@786IslamicQuote) luty 11, 2015

W proteście przeciwko pomijaniu informacji o śmierci muzułmanów, internauci wymyślili także hashtag #MuslimsLivesMatter (życie muzułmanów ma znaczenie).

W jednym z wpisów czytamy: "Jestem... najwyraźniej nikim ważnym".

Je Suis...no one important clearly. #MuslimsLivesMatter #ChapeHillShooting #islamphobia pic.twitter.com/NT8vA0z4jg— #muslimlivesmatter (@eriklenhsherr) luty 12, 2015

Autor: ts/kka / Źródło: aljazeera.com, CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości