Świat

"Strzelają z broni automatycznej"

Świat

 
wikipedia.orgSyryjskie służby bezpieczeństwa w Darze. Fotografia z kwietnia 2011 roku

Co najmniej trzy osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych w Talkalach niedaleko miasta Hims w Syrii. W sumie co najmniej osiem osób zginęło w piątek i sobotę niedaleko Hims, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień mimo oficjalnych instrukcji, żeby nie strzelać do antyrządowych demonstrantów.

- Siły bezpieczeństwa, które od rana okrążyły Talkalach strzelają z broni automatycznej - relacjonuje jeden ze świadków. W piątek w mieście tym manifestowało kilka tysięcy ludzi.

Uciekają do Libanu

Z powodu represji kilkaset osób uciekło w sobotę z Talkalach do sąsiedniego miasta Wadi Chaled na północy Libanu. - Ponad 500 osób przekroczyło granicę od godz. 7 (godz. 6 czasu polskiego), w większości są to kobiety i dzieci - informował miejscowy urzędnik libański. Jak dodał, że słyszał sporadyczne strzały ze strony syryjskiej. Według agencji Associated Press w ciągu ostatnich tygodni z regionu tego uciekło ponad 5 tysiecy ludzi.

Wśród osób, które uciekły do Libanu, jest ranni. Co najmniej pięć osób trafiło do miejscowego szpitala.

5 ofiar w piątek

W piątek od strzałów sił bezpieczeństwa, rozmieszczonych w całym kraju, zginęło co najmniej pięć osób - trzy w Hims i dwie w Damaszku - podał anonimowo miejscowy obrońca praw człowieka. W dzielnicy Damaszku, Kabun, przy wyjściu z meczetu wierni zostali zaatakowani pałkami, a następnie doszło do strzelaniny.

Również w piątek zmarła kobieta ranna kilka dni temu podczas ataku sił bezpieczeństwa na miasto Hara, około 100 km na południe od Damaszku.

Ludzie na ulicach

Tysiące Syryjczyków demonstrowały w piątek przeciwko rządowi na blokowanych przez czołgi ulicach Damaszku, Hamy, Hims, Idlib i wielu innych miast. W przeddzień "Piątku ludzi wolnych" prezydent Asad wydał wojsku i policji rozkaz, aby nie strzelać do demonstrantów. Zapewniła o tym w rozmowie telefonicznej z jednym z liderów opozycji Luajem Husajnem rzeczniczka prezydenta Butaina Szaaban, która nawiązała kontakty z opozycją.

Według ogłoszonych w piątek danych syryjskich obrońców praw człowieka, w ciągu dwóch miesięcy antyrządowych demonstracji zabitych zostało od 700 do 850 ludzi. Ich uczestnicy domagają się demokratycznych reform i ustąpienia prezydenta Baszara el-Asad, którego rodzina rządzi krajem od lat 70.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości