Świat

Strzały w Słowiańsku i Mariupolu. Są ofiary wśród cywili

Świat


Tragiczny poniedziałek na wschodzie Ukrainy. Co najmniej trzy osoby zginęły w Słowiańsku, gdzie pociski artyleryjskie trafiły w kilka bloków mieszkalnych. Wieczorem strzały i wybuchy rozległy się również w Mariupolu, głównie wokół sztabu separatystów. Jak podają miejscowe media, trwa szturm budynku, w którym znajduje się kilkadziesiąt osób, również cywili.

Co najmniej troje mieszkańców Słowiańska zginęło w poniedziałek po tym, jak w kilka bloków mieszkalnych trafiły pociski artyleryjskie. Według zeznań świadków, prorosyjscy bojówkarze prowadzą ostrzał pozycji ukraińskich wojskowych na górze Karaczun z okolic kamieniołomu w pobliżu dzielnicy Artioma.

- Ukraińskie siły odpowiedziały ogniem. Kilka pocisków wybuchło w okolicy bloków mieszkalnych. Co najmniej dwie osoby zginęły, prawdopodobnie zostały trafione odłamkami. Mieszkańcy zeszli do piwnic i tam przeczekują ostrzał - powiedział jeden ze świadków, cytowany przez lokalny portal OstroW.

Jeden z ostrzelanych budynków w Słowiańsku

Strzały również w Mariupolu

Tymczasem w Mariupolu w okolicy sztabu prorosyjskich separatystów trwa wymiana ognia - informuje lokalny portal 0629.com.ua. Serie z karabinów słychać w kilku punktach miasta. Świadkowie informują, że w centrum miasta pojawiło się wielu zamaskowanych, ubranych na czarno mężczyzn. "Po mieście cały czas na sygnale jeżdżą karetki, władze miasta wzywają, by nie wychodzić z domów" - piszą internauci z Mariupola.

Operacja antyterrorystyczna w Doniecku

Tymczasem w Doniecku ukraińska milicja zablokowała ruch na drogach dojazdowych, gdzie w poniedziałek wieczorem wciąż trwają walki między prorosyjskimi separatystami a siłami antyterrorystycznymi MSW i armii. W godzinach wieczornych wybuchy i strzały słychać było w rejonie donieckiego dworca kolejowego – podał lokalny portal „Ostrow”. Świadkowie mówią o jednej osobie zabitej i dwóch rannych. Z dworca ewakuowano pasażerów.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz/tr / Źródło: OstroW, 0629.com.ua, Ukraińska Prawda, PAP

Tagi:
Raporty: