Świat

Strzały w centrum handlowym. Mężczyzna nie żyje, ranna ciężarna

Świat


Niezidentyfikowany sprawca otworzył ogień w centrum handlowym Eaton Centre w śródmieściu Toronto. Nie żyje 25-letni mężczyzna, siedem osób zostało rannych. Wśród nich są 13-letni chłopiec i kobieta w ciąży.

Według agencji Reutera atak nastąpił po godzinie 18 po południu czasu lokalnego (północ czasu polskiego) na dolnym poziomie galerii, gdzie mieszczą się restauracje.

W centrum handlowym wybuchła panika, ludzie chronili się pod stolikami i ladami sklepowymi. Świadkowie mówili w lokalnej telewizji, że słyszeli kilkanaście strzałów. W wyniku ostrzału zmarł 25-letni mężczyzna, a siedem osób zostało rannych, w tym ciężko jedna: 13-letni chłopiec. Wśród rannych jest również kobieta w ciąży.

"Sprawca poniesie odpowiedzialność"

Szef policji w Toronto Bill Blair powiedział dziennikarzom, że śmiertelne rany jakie poniósł zabity mężczyzna sugerują, iż sprawca świadomie celował w niego.

- Wiele niewinnych osób zostało rannych. Będziemy nieustępliwi w naszym dążeniu, by sprawca lub sprawcy ponieśli konsekwencje tego czynu - powiedział Blair.

Policja szuka sprawcy

Toronto jest zazwyczaj bardzo spokojnym miastem, więc informacja o ataku była szokiem dla mieszkańców. Eaton Centre to największe centrum miasta.

Po godz. 22 czasu miejscowego w sobotę (4 rano w niedzielę w Polsce) rysopis sprawcy nie był jeszcze znany.

Na stacjach w rejonie incydentu został wstrzymany ruch pociągów metra. Zmieniono też trasy tramwajów w okolicach Dundas Square, przy którym mieści się Eaton Centre.

Policja przeszukała już centrum handlowe. Obecnie trwa sprawdzanie nagrań z kamer monitoringu.

Kolejna strzelanina

W ostatnich dniach Kanadą wstrząsnęła informacja o poszukiwanym obecnie przez Interpol Luce Rocco Magnotta, który zabił i poćwiartował w Montrealu swojego znajomego, po czym rozesłał makabryczne przesyłki z kawałkami jego zwłok m.in. do siedziby Partii Konserwatywnej i Partii Liberalnej.

Sobotnia strzelanina w Eaton Centre nie była pierwszym tego rodzaju incydentem w tym miejscu. Siedem lat temu w pobliżu Eaton Centre również doszło do strzelaniny, w wyniku której zginął 15-letni chłopak, a rannych zostało sześć osób.

Autor: MAC/km//ŁUD / Źródło: PAP, Reuters