Dziennikarze giną w Strefie Gazy. "Zapłacili bezprecedensowo wysoką cenę"

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, Reuters
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie Gazy
Izraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie GazyIDF
wideo 2/6
IDFIzraelska armia opublikowała nagrania, które mają przedstawiać operacje naziemne w Strefie Gazy

Przewodniczący organizacji pozarządowej Press House-Palestine Belal Jadallah i dwóch innych dziennikarzy zginęło w miniony weekend w wyniku ofensywy wojsk izraelskich w Strefie Gazy - podała agencja Reutera. Od początku wojny między Izraelem a palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas zginęło 48 przedstawicieli mediów.

Reuters powołuje się na dane amerykańskiej organizacji Komitet Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists). Wśród ofiar jest 43 dziennikarzy palestyńskich, czterech izraelskich i jeden reporter libański.

Dziennikarze w Gazie "dokonują wielkich poświęceń"

Według stanu na 19 listopada, gdy CPJ podał te informacje, dziewięciu dziennikarzy było rannych, a trzech uznawano za zaginionych. Zatrzymanych zostało 13 przedstawicieli mediów. CPJ ma także doniesienia o groźbach wobec reporterów, atakach na nich i zabójstwach członków ich rodzin.

- Dziennikarze w tym regionie dokonują wielkich poświęceń, by relacjonować ten tragiczny konflikt. W szczególności dziennikarze w Gazie zapłacili bezprecedensowo wysoką cenę i wciąż ją płacą. Stoją w obliczu lawinowo rosnących zagrożeń. Wielu straciło kolegów, rodziny, swoje media i uciekło w poszukiwaniu bezpieczeństwa w czasie, gdy zabrakło wyjścia i schronienia - powiedział koordynator organizacji Sherif Mansour.

"Najbardziej śmiercionośny konflikt dla reporterów"

Wcześniej Komitet Ochrony Dziennikarzy szacował, że od początku konfliktu w Gazie średnio każdego dnia ginie jeden dziennikarz. Organizacja uznała, że "jest to najbardziej śmiercionośny konflikt dla reporterów, odkąd w 1992 roku zaczęła prowadzić statystyki". 

Agencja Reutera podała, że w niedzielę, w wyniku ofensywy wojsk izraelskich w Strefie Gazy, zginął przewodniczący organizacji pozarządowej Press House-Palestine Belal Jadallah. Reuters powołuje się na jego krewnych, którzy w rozmowie telefonicznej z agencją przekazali, że Jadallah został zabity w dzielnicy Zeitoun w mieście Gaza. Powodem śmierci miał być pocisk wystrzelony z izraelskiego czołgu.

Na stronie Press House-Palestine podano, że celem organizacji jest promowanie "niezależnych mediów palestyńskich, które odzwierciedlają wartości i zasady demokracji i wolności słowa".

W sobotę, w izraelskim ataku na obóz dla uchodźców al-Burajdż w Strefie Gazy zginęło dwóch palestyńskich dziennikarzy Sari Mansour i Hassouneh Salim.

Jednym z reporterów, znajdujących się na liście ofiar CPJ, jest reporter agencji Reutera Issam Abdallah, który w październiku zginął w Libanie w pobliżu granicy z Izraelem.

PAP/Reuters - Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ALAA BADARNEH/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP