Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy i odwet. Hamas ostrzega przed "dalszą eskalacją" konfliktu

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, Reuters
Eksplozje na niebie nad granicą Izraela ze Strefą GazyReuters
wideo 2/7
ReutersEksplozje na niebie nad granicą Izraela ze Strefą Gazy

Dziesięć nalotów na terytorium Strefy Gazy przeprowadziło izraelskie wojsko. Jak podano, był to odwet za wtorkowy atak rakietowy Hamasu, który ranił dwie osoby. W środę Palestyńczycy odpowiedzieli kolejną salwą rakiet.

Pierwsze rakiety wystrzelono w kierunku Izraela we wtorek, gdy w Waszyngtonie odbywała się ceremonia podpisania umów normalizujących stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) i Bahrajnem.

- Nie jestem zaskoczony, że palestyńscy terroryści zaatakowali Izrael dokładnie w czasie tej historycznej ceremonii. Chcą zawrócić pokój. Nie uda im się to - stwierdził we wtorek premier Izraela Benjamin Netanjahu. Zapowiedział, że Izrael w dalszym ciągu będzie odpowiadał na ataki na swoje terytorium.

Moment uderzenia rakiety zarejestrowany przez kamerę przemysłowąReuters

Alarm zabrzmiał w miastach Aszkelon i Aszdod.

Izraelskie służby ratownicze Magen David Adom poinformowały, że udzieliły pomocy dwóm osobom, które odniosły drobne obrażenia, spowodowane przez potłuczone szkło. Według izraelskiej telewizji Channel 12 ranni znajdowali się w centrum handlowym w Aszdodzie.

Zniszczenia po ostrzale rakietowym w miejscowości AszdodReuters

W odwecie za wtorkowy atak izraelskie lotnictwo przeprowadziło w środę rano 10 nalotów na Strefę Gazy, w tym miejsca wytwarzania materiałów wybuchowych i miejsca używane do testowania rakiet.

Zniszczenia po ostrzale rakietowym w miejscowości Aszdod Reuters

Kolejne 15 rakiet na terytorium Izraela

W środę przed świtem w szeregu izraelskich miast na granicy ze Strefą Gazy, palestyńską enklawą liczącą dwa miliony mieszkańców, kontrolowaną przez radykalny Hamas i znajdującą się pod izraelską blokadą, ponownie słychać było syreny alarmowe.

Palestyńscy bojownicy mieli wystrzelić na terytorium Izraela kolejnych 15 rakiet. Według Izraela osiem z nich zostało zestrzelonych przez system obrony rakietowej Żelazna Kopuła. Nie ma informacji o ofiarach środowej wymiany ognia.

Palestyńczycy, którzy dążą do utworzenia własnego państwa ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie, uważają podpisane we wtorek w Białym Domu porozumienia pokojowe między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem za zdradę ich sprawy.

Władze Hamasu ostrzegły Izrael przed "dalszą eskalacją" konfliktu. "Izrael zapłaci cenę za jakąkolwiek agresję przeciwko naszemu narodowi lub obiektom ruchu oporu" - napisało w komunikacie wojskowe ramię Hamasu, obiecując zaostrzenie ataków, jeśli "agresja" Izraela nadal będzie trwać.  

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty: