TVN24 | Świat

Mark Brzezinski i Marek Magierowski spotkali się w Waszyngtonie

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Mark Brzezinski i Marek Magierowski spotkali się w Waszyngtonie
Mark Brzezinski i Marek Magierowski spotkali się w WaszyngtonieTVN24
wideo 2/3
TVN24Mark Brzezinski i Marek Magierowski spotkali się w Waszyngtonie

Nasi dwaj nowi ambasadorowie - Mark Brzezinski i Marek Magierowski - spotkali się w Waszyngtonie - przekazał w mediach społecznościowych chargé d'affaires ambasady USA Bix Aliu. "Gotowi do pracy, aby dalej wzmacniać i intensyfikować nasze historycznie silne, obustronne więzi! Powodzenia dla was obu!" - napisał. Magierowski stwierdził, że spotkanie było "świetne", a wymiana myśli "bardzo konstruktywna".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Nasi dwaj nowi ambasadorowie po pierwszym spotkaniu w Waszyngtonie gotowi do pracy, aby dalej wzmacniać i intensyfikować nasze historycznie silne, obustronne więzi! Powodzenia dla was obu!" - napisał Bix Aliu na Twitterze.

Spotkanie skomentował także w mediach społecznościowych Marek Magierowski.

"Oboje jesteśmy głęboko zaangażowani we wzmacnianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi! Świetne spotkanie i bardzo konstruktywna wymiana myśli z Markiem Brzezińskim, nowym ambasadorem USA w Polsce" - napisał.

Mark Brzezinski

W sobotę Senat USA przez aklamację zatwierdził nominację Marka Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był między innymi dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Marek Magierowski

Marek Magierowski w listopadzie objął kierownictwo nad ambasadą RP w Stanach Zjednoczonych; wcześniej pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu. Na początku października sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała Magierowskiego na ambasadora RP w Waszyngtonie, gdzie zastąpił urzędującego od listopada 2016 roku Piotra Wilczka.

Magierowski urodził się w 1971 roku. Ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta. W październiku 2015 roku zakończył karierę dziennikarską i rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert do spraw dyplomacji publicznej, następnie został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. Od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@USAmbPoland