Stoltenberg: nie zgadzamy się, aby Rosja decydowała, kto może być członkiem NATO

Świat


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powtórzył w poniedziałek w Tbilisi, że Gruzja będzie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego pomimo sprzeciwu Rosji.

- 29 sojuszników wyraźnie wskazało, że Gruzja zostanie członkiem NATO - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej w Tbilisi z premierem Gruzji Mamuką Bachtadzem. - Będziemy kontynuować współpracę, żeby przygotować przyjęcie Gruzji do NATO - dodał.

"Członkostwo w NATO jest wyborem narodu gruzińskiego"

- Nie zgadzamy się, aby Rosja czy jakiekolwiek inne mocarstwo mogło decydować, kto może być członkiem NATO - podkreślił Stoltenberg.

Bachtadze oznajmił, że Rosja "nie ma prawa ograniczać wyboru suwerennego kraju w odniesieniu do jego umów w dziedzinie bezpieczeństwa". - Członkostwo w NATO jest wyborem narodu gruzińskiego i jest określone w naszej konstytucji - powiedział gruziński premier.

Kwestia ewentualnego przyjęcia Gruzji do NATO jest postrzegana przez władze w Moskwie jako ingerencja Zachodu w rosyjską strefę wpływów.

NATO ćwiczy w Gruzji

Szef NATO przybył do Tbilisi, aby obserwować manewry wojskowe organizowane przez Gruzję i NATO w Krtsanissi, w pobliżu gruzińskiej stolicy.

W 12-dniowych ćwiczeniach, rozpoczętych 18 marca, bierze udział 350 żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i 17 innych państw Sojuszu. Obecni są także przedstawiciele krajów spoza NATO, takich jak Azerbejdżan, Finlandia i Szwecja.

Konflikt gruzińsko-rosyjski

W ubiegłym roku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że ewentualne wejście Gruzji do NATO "może wywołać straszny konflikt".

W sierpniu 2008 r. wybuchł kilkudniowy konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją. Po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium.

W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej, Abchazji.

Autor: ft//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: