Amerykanie w Moskwie będą rozmawiać o Korei Północnej

TVN24

Aktualizacja:

Specjalny wysłannik USA do spraw Korei Północnej Stephen Biegun uda się w tym tygodniu do Moskwy, gdzie z rosyjskimi urzędnikami będzie rozmawiał o denuklearyzacji Korei Północnej - poinformował Departament Stanu USA.

Zgodnie z komunikatem, spotkania odbędą się w środę i czwartek. Ich celem będzie "przedyskutowanie wysiłków w celu przyspieszenia ostatecznej, w pełni weryfikowalnej denuklearyzacji Korei Północnej" - podał we wtorek Departament Stanu, nie ujawniając jednak szczegółów.

Mimo dwóch szczytów przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, politykom wciąż nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia co do denuklearyzacji.

Możliwy szczyt Kim-Putin

Przyczyną są występujące między nimi rozbieżności co do zakresu ograniczenia północnokoreańskiego programu nuklearnego i stopnia ograniczenia sankcji gospodarczych USA wobec Korei Płn.

W marcu, po fiasku lutowego szczytu Trump-Kim w Hanoi, USA nałożyły na Pjongjang kolejne sankcje. Amerykańscy urzędnicy informowali o możliwości zorganizowania kolejnego szczytu.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o planowanej wizycie Kima w Rosji. We wtorek południowokoreańska agencja Yonhap podała, że w planach jest szczyt z udziałem przywódcy Korei Północnej i prezydenta Rosji Władimira Putina.

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP