Świat

Steinmeier: jest szansa na postęp na Ukrainie

Świat

PAP6dfa84fc-452c-11e4-9ef9-0025b511229e.jpg

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w wywiadzie dla niedzielnego wydania „Die Welt”, że dostrzega nową szansę na postęp w przezwyciężaniu kryzysu na Ukrainie i zamierza ją wykorzystać; zapowiada kolejne rozmowy.

W nowym roku być może powstanie nowa szansa na postęp w rozwiązywaniu kryzysu na Ukrainie - powiedział Steinmeier w wywiadzie.

Kluczowe ustalenia z Mińska

Jak dodał, „humanitarne zobowiązania do pomocy mieszkańcom Ukrainy wschodniej, aby mogli przetrwać zimę, a także niepokój z powodu dalszego pogorszenia wskutek kryzysowej sytuacji gospodarczej i finansowej w Rosji i na Ukrainie mogą poprawić szanse na odprężenie”. - Chcemy to wykorzystać - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem fundamentem działań muszą pozostać ustalenia z Mińska z września zeszłego roku. - Potrzebne są teraz dalsze kroki zmierzające do realizacji (porozumienia z Mińska): zawieszenie broni, które będzie przestrzegane, linia demarkacyjna, wycofanie ciężkiej broni i pomoc humanitarna - wyjaśnił polityk SPD. - Pracujemy nad tym - zapewnił.

Liczne rozmowy szefa MSZ

Jak informuje „Welt am Sonntag”, Steinmeier przeprowadził ostatnio szereg rozmów oraz telekonferencji. W piątek rozmawiał ze swoimi kolegami z Rosji, Francji i Ukrainy. Na początku przyszłego tygodnia w Berlinie ma odbyć się spotkanie politycznych dyrektorów MSZ tych czterech krajów. W grę wchodzi także bezpośrednie spotkanie ministrów spraw zagranicznych tych krajów, do którego może dojść po prawosławnych świętach Bożego Narodzenia (wyznawcy prawosławia i grekokatolicy Wigilię Bożego Narodzenia będą obchodzili 6 stycznia). Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w poniedziałek, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu - Astanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji Francois Hollande'em i Władimirem Putinem. Rząd niemiecki nie potwierdził dotychczas tego spotkania.

Autor: ToL//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Tagi:
Raporty: