TVN24 | Świat

Doniesienia wywiadu o zdrowiu Kim Dzong Una

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Kim Dzong Un nie ma problemów zdrowotnych - wynika z ustaleń wywiadu Korei Południowej, na które powołał się południowokoreański poseł Ha Te Keung. W rozmowie z agencją Yonhap polityk przekazał, że przywódca Korei Północnej od przejęcia władzy konsekwentnie przybierał na wadze i waży obecnie około 140 kilogramów.

Południowokoreańska agencja wywiadowcza (NIS) ustaliła, że Kim Dzong Un "nie ma żadnych nietypowych objawów, mimo lekkiej nadwagi". Informacje te przekazał we wtorek agencji Yonhap poseł Ha Te Keung po spotkaniu z przedstawicielami wywiadu, które odbyło się w parlamencie za zamkniętymi drzwiami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Kim waży obecnie około 140 kilogramów. Przybierał na wadze średnio sześć lub siedem kilogramów rocznie przez ostatnie osiem lat od sierpnia 2012 roku, gdy ważył 90 kilogramów - powiedział Ha, cytując ustalenia przekazane posłom przez agencję wywiadowczą NIS. Dodał, że według tych ustaleń waga Kima nie stanowi dla niego dużego problemu zdrowotnego, biorąc pod uwagę jego młody wiek.

Kim Dzong Un przy jednym z północnokoreańskich okrętów podwodnychAFP/KCNA

NIS ustaliła również, że Kim był leczony na zespół cieśni stępu (TTS), schorzenie objawiające się bólem i słabością w stopach, i jest obecnie w stanie normalnie się poruszać i bez przeszkód wchodzić po schodach.

Spekulacje na temat choroby, a nawet śmierci

W kwietniu tego roku w niektórych mediach pojawiły się spekulacje na temat rzekomej ciężkiej choroby, a nawet śmieci Kima, ponieważ po raz pierwszy od objęcia władzy w 2011 roku nie wspomniano o nim w relacjach oficjalnej północnokoreańskiej prasy z obchodów rocznicy urodzin jego dziadka, założyciela KRLD Kim Ir Sena. Plotki ucichły w maju, gdy Kim wystąpił publicznie na uroczystości otwarcia nowej fabryki nawozów.

Autorka biografii Kim Dzong Una pod tytułem "Wielki następca", dziennikarka Anna Fifield, oceniła wzrost północnokoreańskiego przywódcy na 5 stóp i 7 cali, czyli nieco ponad 170 centymetrów.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA