TVN24 | Świat

Jair Lapid: Turcja pomogła w udaremnieniu irańskiego ataku na Izraelczyków

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

Jair Lapid, szef izraelskiej dyplomacji, podziękował tureckim władzom za pomoc w udaremnieniu - jak stwierdził - organizowanego przez Iran ataku na Izraelczyków w Stambule. - Dzięki współpracy dyplomatycznej i w zakresie bezpieczeństwa między Izraelem i Turcją uratowaliśmy w ostatnich tygodniach życie obywateli Izraela - powiedział.

W zeszłym tygodniu turecka policja i kontrwywiad aresztowały w Stambule osiem osób, w tym obywateli Iranu podejrzewanych o przygotowywanie ataku na obywateli Izraela - informuje AFP. Według tureckich mediów wszyscy mieli pracować dla irańskich służb specjalnych, a podczas przeszukań znaleziono u nich broń.

Lapid: uratowaliśmy w ostatnich tygodniach życie obywateli Izraela

Przebywający z wizytą w Turcji szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid wystąpił na wspólnej konferenji prasowej ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu i podziękował tureckim władzom.

- Dzięki współpracy dyplomatycznej i w zakresie bezpieczeństwa między Izraelem i Turcją uratowaliśmy w ostatnich tygodniach życie obywateli Izraela - zaznaczył Lapid. Dodał, że trwają dalsze działania służb.

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid podczas konferencji prasowej ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem CavusogluPAP/EPA/STR

Lapid: nie ma wątpliwości, że za próbami ataków stoi Iran

Jak stwierdził Lapid, nie ma wątpliwości, że za próbami organizowania ataków terrorystycznych na obywateli Izraela w Turcji stoi Iran. Zaznaczył, że Turcja jest pierwszym celem zagranicznych wyjazdów turystycznych z Izraela.

13 czerwca Lapid wezwał Izraelczyków do opuszczenia Turcji i unikania wyjazdów do tego kraju z powodu zagrożenia zamachami organizowanymi przez Iran.

"New York Times", powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, poinformował pod koniec maja, że Izrael zlecił zabicie pułkownika irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Hasana Sajada Chodaiego, dowódcy tajnej jednostki odpowiedzialnej za zabójstwa obywateli Izraela na całym świecie. Chodai został zastrzelony 22 maja w centrum Teheranu przez dwóch napastników na motocyklu.

Wizyta Lapida w Ankarze to znak ocieplenia stosunków między Izraelem i Turcją, które przez ponad 10 lat były napięte głównie z powodu kolejnych odsłon konfliktu izraelsko-palestyńskiego - komentuje Agencja Reutera. Dodaje, że Cavusoglu w maju złożył wizytę w Izraelu jako pierwszy turecki minister spraw zagranicznych od 15 lat, a na nowy, kluczowy obszar potencjalnej współpracy między tymi krajami wyrasta energetyka.

Podczas rozmowy szefów MSZ zdecydowano o rozpoczęciu przywracania poziomu relacji dyplomatycznych na szczebel ambasadorów - przekazał Cavusoglu w czwartek. Kraje obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych w 2018 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STR

Pozostałe wiadomości