Świat

Środkowy palec nawigatorki. Sawczenko powiedziała ostatnie słowo

Świat

twitter.com/mark_feyginSawczenko wygłasza mowę końcową

Rosyjski sąd pozwolił wygłosić Nadii Sawczenko mowę końcową. Nawigatorka nie tylko powiedziała ostatnie słowo. "W połowie wystąpienia stanęła na ławce i pokazała sędziom środkowy palec" - informuje ukraińska agencja UNIAN. Ogłaszanie wyroku w sprawie ukraińskiej nawigatorki, oskarżonej o współudział w zabiciu dwóch dziennikarzy telewizji Rossija-24, rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni.

- Rosja to kraj trzeciego świata, z reżimem totalitarnym, który łamie prawa człowieka i prawa międzynarodowe. Uważam, że niepotrzebnie marnuję swój czas i życie, biorąc udział w posiedzeniach sądu. W ciągu dziesięciu dni, po wyroku, będę kontynuowała głodówkę. Do czasu, aż mnie wypuszczą – powiedziała w sądzie Sawczenko.

- Apeluję do Poroszenki (prezydenta Ukrainy), który obiecał mojej matce, że jeszcze wiosną zeszłego roku wrócę do domu, by kontynuował rozmowy z władzami rosyjskimi w sprawie mojego uwolnienia – podkreśliła.

Słowa nawigatorki cytuje m.in. rozgłośnia Radio Swoboda.

"Środkowy palec"

Ukraińska agencja UNIAN podaje, że w połowie wystąpienia Sawczenko stanęła na ławce i pokazała sędziom środkowy palec.

Wcześniej adwokat Mark Fejgin napisał na Twitterze, że "ostatnie słowo nawigatorki to najbardziej imponujące wydarzenie, z którym kiedykolwiek się spotkałem".

"Posiedzenie się rozpoczęło. Nadia wygłasza mowę końcową. Mówi w języku ukraińskim" – napisał Fejgin. Relacjonował, że nawigatorka ma gorączkę i nie czuje się najlepiej, jednak nie zrezygnowała z wystąpienia.

Od 3 marca Sawczenko prowadzi suchą głodówkę i nie przyjmuje płynów. Rozpoczęła ją na znak protestu przeciwko decyzji sądu o odroczeniu jej wystąpienia z ostatnim słowem.

Ukraińska nawigatorka, która walczyła z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie w składzie batalionu ochotniczego Ajdar, została oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy telewizji Rossija-24 podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku.

3 marca prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Proces w jej sprawie toczy się w Doniecku w obwodzie rostowskim, graniczącym z Ukrainą.

O uwolnienie Sawczenko apelują władze w Kijowie, Unia Europejska, a także intelektualiści, politycy i artyści z wielu państw.

Adwokat Mark Fejgin napisał na Twitterze, że ogłaszanie wyroku w sprawie nawigatorki rozpocznie się 21 marca, o godz. 11 czasu moskiewskiego i potrwa dwa dni.

Gest Sawczenko w rosyjskim sądzie twitter.com/Радіо Свобода

Autor: tas\tka,mtom / Źródło: Echo Moskwy, twitter.com/mark_feygin

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/mark_feygin

Tagi:
Raporty: