Spustoszenia po nawałnicy. 27-latek zginął przygnieciony w aucie, ciężarna partnerka ranna

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Zniszczenia są poważne

Jedna osoba zginęła, a 30 zostało lekko rannych w nocy z wtorku na środę po przejściu nawałnicy na północy Niemiec. W wyniku silnego wiatru poważnie ucierpiał Hamburg. Tornado wyrządziło ogromne straty w miasteczku Buetzow pod Rostockiem.

Po upalnym dniu gwałtowne burze, którym towarzyszyły ulewy i silny wiatr, przeszły nad północną częścią Niemiec.

W Hamburgu wiatr wiał z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. 27-letni mężczyzna zginął we własnym samochodzie przygnieciony spadającymi częściami dachu. Jego ciężarna partnerka odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala - podała rozgłośnia Deutschlandfunk.

Po intensywnych opadach deszczu pod wodą znalazła się część Lubeki. Zalane zostało miejscowe muzeum. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic domów. W porcie podmuch wiatru przewrócił dźwig.

Tornado w Buetzow

Liczące 8 tys. mieszkańców Buetzow zostało spustoszone przez tornado. Wichura łamała drzewa, zrywała dachy i wybijała okna. Wiele budynków zostało uszkodzonych. Spadające fragmenty domów oraz wyrywane przez wiatr drzewa raniły lekko 30 osób. 150 ratowników usuwało do rana skutki wichury. Wiele osób nie może powrócić do swoich zniszczonych mieszkań i domów. Przygotowano dla nich prowizoryczne kwatery w dwóch halach sportowych. W dwóch szkołach odwołano zajęcia lekcyjne.

Wiatr łamał drzewa, zrywał dachy i wyrywał okna. Uszkodził wiele budynków, m.in. kościół, szpital, dom opieki i ratusz. Odłamkami szkła został poraniony burmistrz.

"Szaleństwo"

- Nigdy czegoś takiego nie widziałem w życiu. To było szaleństwo. Setki przewróconych drzew, powyrywanych z korzeniami, pozrywane dachy - relacjonował w rozmowie z Reutersem jeden z mieszkańców miasteczka.

- Wybierałem się do przedszkola na Dzień Rodzica. Nagle zobaczyłem, że chmury zrobiły się bardzo dziwne. Chciałem wyjść, ale wtedy poczułem coś jak uderzenie w twarz, z deszczu i wiatru - mówił.

Na dokładne oszacowanie strat trzeba będzie jeszcze poczekać.

Tornado wyrządziło ogromne straty w miasteczku Buetzow pod Rostockiemtargeo.pl

Autor: kg//rzw,mtom / Źródło: PAP, Reuters