Świat

Sprzedano 101 mld "chińskich zupek". Polacy "na podium" w Europie

Świat

ShutterstockPod względem sprzedaży zupek błyskawicznych Polska zajmuje 21. miejsce

W 2012 r. na świecie sprzedano 101,4 mld opakowań tzw. chińskich zupek - ogłosił zrzeszający producentów Światowy Związek Zupek Błyskawicznych. Tak jak w poprzednich latach, Polacy kupili 300 mln takich produktów.

"Statystyki wskazują, że zupki błyskawiczne to danie światowego formatu. Przewidujemy, że globalna sprzedaż zupek będzie wzrastała, szczególnie w krajach rozwijających się" - oświadczył Norio Sakurai, przedstawiciel organizacji mającej siedzibę w Osace.

Chiny liderem

Najwięcej zupek sprzedano w zeszłym roku w Chinach (44 mld), Indonezji (14 mld), Japonii (5,4 mld) i Wietnamie (5,1 mld)- wynika z danych ogłoszonych na stronie internetowej związku producentów. Jedenaste miejsce pod względem sprzedaży zajmuje Rosja (2,1 mld), 18. miejsce - Ukraina (560 mln).

Wielka Brytania znalazła się na 20. pozycji, jako pierwszy z krajów zachodnioeuropejskich (340 mln sprzedanych zupek), a zaraz za nią, na 21. miejscu - Polska. Z danych wynika, że od 2009 roku w Polsce sprzedawanych jest corocznie tyle samo, 300 mln zupek.

Danie dla astronautów

Zupkę błyskawiczną, potocznie w Polsce nazywaną zupką chińską, wynalazł w 1958 roku Momofuku Ando. Wzorował się on na japońskim rosole z makaronem (jap. ramen). Ando założył 10 lat wcześniej firmę Nissin Foods. Jest to obecnie największa i najbardziej znana japońska firma sprzedająca tego rodzaju produkty. Nissin Foods znana jest również z produkcji dań instant dla astronautów. W 1999 roku w Ikedzie (prefektura Osaki) otwarto muzeum poświęcone zupkom błyskawicznym.

Autor: rf//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock