Sprzeczne informacje Kongresu Żydów o Radiu Maryja


Zamieszanie po spotkaniu Światowego Kongresu Żydów (WJC) z Benedyktem XVI w Watykanie. - Sprawa Radia Maryja nie była poruszana na audiencji u papieża - powiedział Maram Stern, zastępca sekretarza generalnego organizacji. Tymczasem w komunikacie opisującym spotkanie, znalazła się bardzo krytyczna informacja o Radiu Maryja.

"Lauder (szef WJC) powiedział, że powtarzające się antysemickie wypowiedzi polskiego księdza Tadeusza Rydzyka, właściciela ultrakonserwatywnej katolickiej rozgłośni Radio Maryja nie mogą być dłużej tolerowane. Wezwał papieża, by podjął zdecydowane działania przeciwko tym w Kościele, którzy chcieli zniszczyć bliskie i pozytywne stosunki między chrześcijanami a Żydami" - mogliśmy przeczytać w komunikacie Światowego Kongresu Żydów wydanym po konferencji.

Jednak gdy tylko informacja ta pojawiała się w światowych agencjach, sprostował ją wiceszef organizacji. Uczestniczący w audiencji zastępca sekretarza generalnego WJC Maram Stern powiedział, że sprawa "RM" w ogóle nie została poruszona. Obecnie trwa wyjaśnianie, w jaki sposób taka informacja znalazła się w komunikacie WJC. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi odmówił wypowiedzi na ten temat, gdyż nie uczestniczył w spotkaniu papieża z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów.

Nie będzie modlitwy o nawrócenie Żydów? Inną poruszaną kwestią miała być kontrowersyjna modlitwa o nawrócenie Żydów odmawiana w Wielki Piątek. Modlitwa taka znajduje się we mszy trydenckiej, którą od niedawna można odprawiać bez ograniczeń. "Módlmy się za żydów wiarołomnych aby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonę z ich serc, iżby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego" - brzmią pierwsze wersy modlitwy.

Wcześniej, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone powiedział, że w związku z licznymi protestami być może modlitwa będzie usunięta z liturgii.

Na audiencji w Watykanie poza szefem WJC Ronaldem S. Lauderem byli także obecni sekretarz generalny Kongresu Michael Schneider oraz jego zastępca Maram Stern.

Źródło: PAP