Sprawca zamachu w Sztokholmie uznany za zdrowego psychicznie

TVN24

W zamachu w Sztokholmie zginęły 4 osoby, a 15 zostało rannychPosta Gazetesi, Kamil Eryazar, Yannick Christmann/ Twitter
wideo 2/9

Domniemany sprawca kwietniowego zamachu w Sztokholmie, pochodzący z Uzbekistanu 39-letni Rachman Akiłow, nie cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne w momencie popełniania przestępstwa - wynika z opublikowanej w środę opinii biegłych psychiatrów.

Orzeczenie o stanie zdrowia podejrzanego wpłynęło w środę do sądu rejonowego w Sztokholmie. Lekarze psychiatrzy stwierdzili także, że Akiłow "nie wykazywał oznak zaburzeń w trakcie badania psychiatrycznego".

Opinia biegłych oznacza, że w przypadku uznania przez sąd podejrzanego za winnego przeprowadzenia ataku terrorystycznego nie uniknie on kary więzienia. Grozi mu dożywocie.

"Tendencje agresywne"

Według szwedzkiej służby więziennej przebywający w areszcie w Sztokholmie Akiłow "wykazuje tendencje agresywne", co spowodowało, że zastosowano wobec niego nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Gdy Akiłow kontaktuje się z innymi osobami, jest pilnowany przez strażników, z których jeden jest uzbrojony. Prokurator Hans Ihrman poprosił w środę sąd o przedłużenie terminu złożenia aktu oskarżenia. - Z uwagi na obszerny materiał dochodzeniowy, konieczność kontynuowania przesłuchań, analiz i badań technicznych śledztwo nie może zostać zakończone - poinformował prokurator.

Zamach w Sztokholmie

Zamachowiec 7 kwietnia ukradł ciężarówkę rozwożącą piwo, a następnie wjechał w tłum na głównym handlowym deptaku Sztokholmu i uderzył w dom towarowy Ahlens. Cztery osoby zginęły wtedy na miejscu, a piąta zmarła trzy tygodnie później w szpitalu. Kilkanaście osób zostało rannych.

Akiłow zatrzymany został kilka godzin po ataku w miejscowości Marsta w aglomeracji sztokholmskiej i przyznał się do dokonania zamachu terrorystycznego. Policja informowała, że deklarował on sympatię dla organizacji ekstremistycznych, w tym tak zwanego Państwa Islamskiego.

W 2016 roku wniosek Uzbeka o prawo stałego pobytu został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić Szwecję. W lutym 2017 roku sprawa Akiłowa została przekazana policji; był wówczas poszukiwany, ale nie udało się go odnaleźć.

Autor: mart/sk / Źródło: PAP

Raporty: