Świat

Sprawca masakry strzelał z broni matki

Świat

Aktualizacja:
Dlaczego broń w USA cieszy się takim powodzeniem?
tvn24Użyta w masakrze broń, to cywilna wersja tej używanej w wojsku

Adam Lanza większość ofiar zabił z karabinu Bushmaster AR-15. Podczas masakry miał przy sobie także dwa pistolety - Glocka 10 mm oraz Sig Sauera 9 mm. Samobójstwo popełnił właśnie za pomocą jednego z nich.

Karabin Bushmaster kalibru .223 to zmodyfikowana wersja wojskowych karabinów używanych przez amerykańską armię. Na potrzeby cywilne został zmodyfikowany przede wszystkim, jeśli chodzi o sposób prowadzenia ognia, co przenosi się na szybkostrzelność.

Cywilna wersja jest bowiem półautomatyczna, co i tak robi z niej piekielnie zabójczą broń. Używane karabiny tego typu można kupić w internecie już za kilkaset dolarów. Swoją wersję Lanza nieco ulepszył. Jak podaje "Daily Telegraph", magazynki karabinu były połączone taśmą klejącą, tak by ich zmiana trwała wyjątkowo krótko. To może tłumaczyć tak dużą liczbę ofiar i dużą liczbę ran.

Kolejna masakra

Jak podaje "Huffington Post", masakra w Newtown nie jest pierwszą z użyciem karabinu firmy Bushmaster. Jej półautomaty zostały wykorzystane w co najmniej czterech masowych morderstwach od 1999 roku.

Najgłośniejszym z nich były ataki dwóch snajperów w okolicach Waszyngtonu. John Allen Muhammed i Lee Boyd Malvo zabili wtedy 10 osób. Rodziny ofiar pozwały producenta broni za niedostateczne ich zdaniem zabezpieczenie się przed tym, by broń nie trafiała w ręce kryminalistów. Spór zakończył się ugodą, ale firma podkreśliła, że nie oznacza to przyznania się do winy.

Dlaczego zabił?

Motywy, którymi kierował się sprawca masakry w Newtown, pozostają nieznane. Policja nie znalazła żadnych listów czy dzienników, które mogłyby rzucić światło na tę tragedię. Broń należała do matki sprawcy. Pistolety z pewnością były legalne. Najprawdopodobniej karabin również, podają policyjne źródła amerykańskich mediów, choć oficjalnej informacji na ten temat nie ma. Ustalono, że Lanza zastrzelił matkę w domu, po czym, uzbrojony w dwa pistolety i karabin, pojechał do szkoły jej samochodem, wdarł się do środka wybijając okno i zaczął strzelać. Funkcjonariusze policji przypuszczają, że 20-latek mógł cierpieć na zaburzenia osobowości. Rodzina i znajomi charakteryzowali go jako inteligentnego, zamkniętego w sobie samotnika.

Autor: mtom/k / Źródło: telegraph.co.uk, huffingtonpost.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Army | M62, CC BY 2.5

Raporty: