Świat

Brytyjska policja pobrała próbki z miejsc pochówku bliskich Skripala

Świat


Żona i syn byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala, który wraz z córką trafił do szpitala po próbie otrucia, pochowani są na cmentarzu w brytyjskim Salisbury. Śledczy w maskach i odzieży ochronnej pobrali próbki z miejsc ich pochówku.

Cmentarz, na którym spoczywa żona Skripala oraz jego syn, otoczono kordonem policyjnym. Grób syna byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego) zasłonięto namiotem. Śledczych wspierało 180 brytyjskich żołnierzy wojsk obrony chemicznej, którzy udzielili im wsparcia logistycznego i merytorycznego w zakresie analizy materiałów chemicznych.

Córka Skripala była na cmentarzu

Jak twierdzi policja, córka Skripala, która wraz z ojcem znajduje się w szpitalu w stanie krytycznym, trzy dni przed tym, jak znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w Salisbury, odwiedziła grób brata w rocznicę jego urodzin.

Lokalna gazeta "Salisbury Journal" pisała, powołując się na świadka, że służby prowadziły ekshumację szczątków bliskich Skripala. Jak zauważa rosyjska redakcja BBC, "niektórzy uwierzyli w te doniesienia", jednak policja zaprzeczyła, jakoby informacje te były prawdziwe.

- To, co dzieje się na cmentarzu wygląda ciekawiej, niż jest w rzeczywistości. Niczyje szczątki nie są wydobywane z grobów - zapewniła policja.

W zależności od źródła podaje się, że żona Skripala zmarła w 2012 roku na raka albo w wypadku samochodowym. Syn byłego agenta zmarł w 2017 roku w Petersburgu. Stwierdzono u niego niewydolność nerek.

Były szpieg wymieniony na Rosjan

Skripal został w 2006 roku skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii Skripal zamieszkał w Salisbury, gdzie nadal współpracował z Brytyjczykami, oferując między innymi swoje doradztwo w sprawach dotyczących rosyjskich służb.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Raporty: